Legendarisk instruktør imponerer igen: Derfor skal du se ’Svære Sandheder’ Ugens film anmeldt af filmredaktør Stephanie Caruana. Marianne Jean-Baptiste spiller en hård kvinde, man alligevel får lyst til at holde om, i Mike Leighs prisvindende familiedrama 'Svære sandheder'.
Slut med at scrolle, mens du ser tv: Denne serie vil du ikke misse et eneste sekund af Serier vi kan li' - 3 serier anbefalet af chefredaktør Rikke Dal Støttrup.
Tid til at finde din elskede jakke frem fra gemmerne: Denne jakke er must i garderoben igen i år Forår efter forår finder mange af vores elskede denimjakker frem fra gemmerne, og det er ikke så underligt, for de er et taknemligt element i lag på lag-lokket. Find den variant, farve og fit, der fungerer bedst for dig, og brug den på repeat på milde dage.
Kimia frygter for sit liv, hvis hun rejser til Iran: "Jeg ser nok aldrig min mormor igen" Ved at lave kunst, der er kritisk mod det iranske præstestyre, løber Kimia Bahari en stor risiko. Hun blev som mange andre vækket til at gøre modstand i 2022 efter Jina Mahsa Aminis død i moralpolitiets varetægt. Dermed har Kimia opgivet chancen for at gense sin elskede mormor, der bor i Iran. Nu har det iranske præstestyre en ny og endnu mere kvindeundertrykkende lovgivning på vej. Men der er et oprør i gang, der har bredt sig til hverdagen.
Liz blev udsat for psykisk chikane af sin kæreste: “Han brugte mit navn til afpresning” Brasilien har registreret det hidtil højeste niveau af kønsbaseret vold, og tallene for mord, seksuel chikane, stalking og voldtægt er alarmerende, siger ekspert Marie Kolling. Det kommer ikke som en overraskelse for Liz Maia, som gennem sin opvækst i Brasilien har været tæt vidne til de forfærdeligheder, der hersker i samfundet.
En gammel darling er tilbage dette forår – både i tøjmoden og indretningen Da det grove, ukæmmede uldstof tweed indtog 1830’ernes Skotland, blev det især brugt til udendørsaktiviteter som jagt. Sidenhen kom lettere versioner og nye mønstre til, og da Coco Chanel skabte sin elegante couturejakke i 1954, blev stoffet for alvor en darling i modeverdenen. Den status har tweed igen opnået dette forår i såvel moden som boligen.
Mette flyttede fra Østerbro til Fanø for at blive ’kromutter’ – det har lært hende især én ting Mette Hyttel flyttede fra Østerbro til Fanø for fem år siden for at stå i spidsen for Fanø Krogaard. En lang og omfattende renovering var ved at tage pippet fra hende, men i dag hviler hun fuldstændig i roen og det nære, som Fanø repræsenterer.
Luksuriøse kroophold i Danmark: Her får du store spiseoplevelser i smukke rammer God gammeldags krohygge har fået en opgradering mange steder, og hvis du er til luksusindretning og gourmetmad, når du tager på kro, skal du hoppe med på denne guide til store spiseoplevelser i smukke rammer – hele vejen fra Bornholm til Sønderjylland.
Kvinders frihed under angreb i Tyrkiet: ”Ingen beder mændene om at ændre sig” I Tyrkiet ligger det dybt i kultur og traditioner, at manden har retten til at kontrollere sin kvinde og gøre, hvad han vil med hendes krop, seksualitet og arbejdskraft. Og regeringen gør tilsyneladende det modsatte af at hjælpe ved at afvise konceptet ligestilling. Mød to kvinder, der har oplevet konsekvenserne.
Da Agata så de to streger på graviditetstesten, gik hun i panik Polens restriktive abortlovgivning blev yderligere strammet i 2020, hvilket har fået polske kvinder til at danne netværk, hvor de hjælper hinanden med illegalt at skaffe abortpiller. Agata Adamczuk er en af dem, der hjælper med at skabe den tryghed, hun selv manglede.
Najiba driver hemmelige skoler for piger i Afghanistan: ”Det er deres vej til frihed” I Afghanistan er der grænser for, hvad en kvinde må have udsigt til fra sit eget hjem. Og hun risikerer piskeslag for at gå på gaden uden at være fuldt tildækket og i følge med en mand. Najiba Akbari er overbevist om, at nøglen til at bryde ud af det mentale og fysiske fængsel, som afghanske kvinder lever i, er uddannelse, og derfor har hun startet en undergrundsbevægelse af undervisere.
I Kenya kan et hygiejnebind ændre livet for en kvinde Det kan være dyrt for kenyanske kvinder at få fat i helt basale nødvendigheder, men i et af Mombasas slumkvarterer er der gang i en udvikling, der kan være med til gøre kvinder uafhængige af de mænd, der udnytter deres magt til at udnytte kvinderne seksuelt.
Razan blev giftet væk som 13-årig og fik et barn som 14-årig: ”Traumet følger mig stadig” Da Razan Haugaard var 13 år gammel, blev hun giftet væk til en mand, der var over dobbelt så gammel som hende selv. Ægteskabet har givet hende traumer, der er svære at hele, og hendes historie bliver snart en virkelighed for langt flere piger i Irak, efter regeringen har sænket den seksuelle lavalder til 9 år.
Dyk ned i gemmerne: Flagrende 70’er-trend indtager igen modebilledet Har du også spottet de mange flagrende detaljer på alt fra jakker og tasker til lamper og puder? Frynsefeberen raser, og for dem, der godt kan lide at skabe et legende og levende udtryk i påklædningen eller hjemmet, er det alletiders nyheder.
Er overgangsalder lig med vaginal tørke? Bliv klogere på, hvad du kan gøre Journalist Marie-Louise Truelsen har, som mange andre, oplevet at få tørre slimhinder i både øjne og vagina i forbindelse med overgangsalderen. Hun har testet laserbehandlingen MonaLisa Touch for at finde ud af, om den kan afhjælpe den vaginale tørhed. Læs her, hvordan det gik, få ekspertens forklaring på, hvordan behandlingen virker, og bliv klogere på, hvad du også selv kan gøre for at modvirke overgangsalderens tørke.
Er du til et lidt sporty look, er denne jakke et oplagt valg Er du til et lidt sporty look, er bomberen – også kendt som pilotjakken – et oplagt valg. Den er komfortabel og stilren og perfekt til et afslappet hverdagslook med sin chunky pasform, der kan blødes op med blide farver og fine detaljer.
Her er to ting, du bør opleve i den første uge af marts Som fan af musik og vin har journalist på Alt.dk Susanne Knutzen fundet to kulturtilbud, der passer hende helt perfekt her på kanten mellem vinter og forår.
Anine Henriette Agerskov er vild med især én dagcreme: ”Det har været en favorit de sidste 10 år” Makeuppen er minimal, mens hårpleje og gode dufte fylder i Anine Henriette Agerskovs skønhedsrutiner. Hun har en helt særlig ansigtsmaske, der altid virker, hvis huden driller, og så sværger hun til sort kaffe og sund morgenmad hver eneste dag.
Jakken, der passer til alt: Her er 10 af sæsonens flotteste læderjakker Læderjakken er den evige klassiker, der tilføjer kant til ethvert outfit. Den er perfekt til et casual hverdagslook med jeans såvel som over en kjole for en mere sofistikeret forårsfeeling og kommer i både korte og lange versioner.
Hvordan er det at kende en, der er uhelbredeligt syg? Ny film sætter fokus på ventesorg Det store lærred: Ugens film anmeldt af filmredaktør Stephanie Caruana.
Ida Kudos har en særlig opfordring til dig: ”Du vil mærke kreativiteten og inspirationen piple frem” Vilde outfits til hverdag er en vigtig del af musiker Ida Kudos måde at udtrykke sig på, og hun vil fortsætte med at lege med sit udtryk hele livet igennem. Tag et kig i hendes klædeskab, der sprudler af farver og finurlige items, der i hendes optik er lige tilpas over the top.
”Jeg blev ægte forskrækket, da jeg så en trailer for Meghan Markles nye serie – og det er der én grund til” De perfekte kvinder er tilbage: Her er vi - og Meghan Markle - efter 20 års forsøg på at gøre op med perfekthedskulturen.
Emma har menstruel migræne: "Der er dage, hvor jeg må opgive alt" Der skulle gå mere end 10 år, før Emma Libner endelig fik en forklaring på sine månedlige anfald af hovedpine, opkast, lysfølsomhed og sortnen for øjnene. Nu taler hun højt og åbent om menstruel migræne for at ruske op i de tabuer, der stadig ligger gemt omkring kvinder og hovedpine – og for at lette vejen for andre med sygdommen.
Eksperten: Migræne anses som den anden mest invaliderende sygdom Selvom migræne på verdensplan anses for at være den anden mest invaliderende sygdom, så er der ifølge migræneeksperten stadig sorte huller i forhold til viden, behandling og den generelle opfattelse af sygdommen.
Denne serie er en overset perle – og et must-see for dig, der elsker underspillet dramady Serier vi kan li' - 3 serier anbefalet af chefredaktør Rikke Dal Støttrup.
Her er 12 skønne museer med lige så skønne spisesteder, som du bare må opleve Det er ikke længere kun kunsten, der trækker besøgende til de danske museer. På museernes restauranter og caféer kan du nemlig nyde store kulinariske oplevelser, imens du fordøjer indtrykkene fra dit besøg – eller tager en pause imellem to udstillinger. Her guider vi til 12 skønne museer med lige så skønne spisesteder i hele landet.
Jeg er træt af at være hende, der arrangerer alt med veninderne Skal jeg blive ved med at være den, der arrangerer alt med veninderne? Eller bare lade venskabet glide ud? Læs med her, hvor sexolog og parterapeut Daisy Løvendahl giver gode råd til læserne.
”Jeg har en affære med en kollega, og jeg hader mig selv for det” Hvordan lever jeg med at have en affære? Læs med, når sexolog og parterapeut Daisy Løvendahl svarer på en læsers brev.
Her er André Babikians store kærlighed: ”Jeg vidste, at det var noget helt specielt” Da André Babikian for fire år siden mødte kunstner Evren Tekinoktay, vidste han med det samme, at det skulle være dem. Kærligheden mellem dem er nemlig så stor og hjemlig, at han ville ønske, de havde kunnet dele mere af livet med hinanden – og derfor var trangen ekstra stor til at skabe noget nyt sammen.
Vigga Bro: ”Min mor lærte mig, at man kan leve med glæden og sorgen på én gang” Historiefortælleren Vigga Bro er 87 år og baserer sine livsråd på erfaringer fra et langt liv med ægteskaber, moderskab, karriereskift, glæder, sorger og en hel del vrede. På de næste mange sider får du inspiration til dit liv fra kvinder, der har levet en god del af deres.
Hilda og Annette Heick deler et særligt karaktertræk, som de begge er taknemmelige for Da Annette Heick var barn og med sine forældre på landevejene, sørgede mor Hilda for, at den lille trio fik en campingvogn, så datteren kunne få mad, når hun var sulten. I dag er det Annette, der sørger for, at hendes forældre har det rigtige hus med adgang til det, de har brug for. Og både mor og datter er taknemmelige for den andens omsorgsgen.
I mere end to år har vi ventet på en ny sæson af denne hitserie – og nu er den her ENDELIG Den ikoniske scene, hvor hotelgæsterne bydes velkommen til deres luksusdestination, går igen i sæsonerne i 'The White Lotus', der nu er kommet til Thailand.
Er du vild med musicals, så bør du se denne nye film Det store lærred - ugens film anmeldt af filmredaktør Stephanie Caruana.
Skal jeg fortsætte med at have sex med min mand, selvom jeg græder bagefter? En læser har mistet lysten til det seksuelle i sit parforhold. Sexolog og parterapeut Daisy Løvendahl kommer med gode råd her.
Kender vi sandheden? Her er 3 stærke dokumentarer om katastrofer, som de fleste kan huske Serier vi kan li' - 3 serier anbefalet af chefredaktør Rikke Dal Støttrup.
Dét bør du opleve i København i din vinterferie ALT for damernes art director Lisa Kirsch længes efter mere lys og varme – så mens foråret lader vente på sig, spiser hun toscanske pastaretter, der smager af solskin og dyrker byens lysende kunstoplevelser med sin familie.
Søren Vesters nye rutine har gjort en stor forskel for ham: “Så kan verden bare komme an” Haveekspert og designer Søren Vester nyder at have mange bolde i luften, men de mange projekter har i perioder ført til en negligering af familielivet. Han har dog med tiden indset, at tid er keyword for hans lykke, og det har ført til valg og fravalg, der har bragt ham i bedre balance.
Sygdomsforløbet lærte Anne Ventzel en vigtig lektie: ”Det var jeg ikke særlig god til før” Da Anne Ventzel blev ramt af en aggressiv brystkræft, blev åbenheden hendes vej gennem alt det, der skete bagefter. Og hun fik øje på, at hendes elskede arbejdsliv som strikdesigner handlede for meget om overlevelse og for lidt om nydelse. Nu er hun landet et bedre sted – med mere styring fra maven, mindre perfektionisme og endnu flere følgere på Instagram. Mød hende her og få opskriften på hendes populære Aluna Sweater i strikkemagasinet, der følger med ALT for damerne uge 5.
Klar til selvforkælelse og hygge? Her er 3 fynske hits, du bør opleve i fridagene For mange er vinterferien en god anledning til en lille getaway med selvforkælelse og hygge. Her giver chefredaktør Rikke Dal Støttrup sine bud på sikre, fynske hits i fridagene.
Her er årets store film for store børn og deres voksne: ”Der er meget at holde af i denne fine fortælling” Der er meget at holde af i denne fine og underholdende fortælling om at finde sin morfar og sit mod til at synge de sange, der trænger sig på i hjertet.
Charlotte Sparre er vild med særlig creme til blot 10 kr.: ”Jeg har den altid i tasken, til når min hud føles tør” Charlotte Sparre har været et navn i modebranchen i tre årtier og føler, at hun aldrig har haft det bedre end lige der, hvor hun er i livet netop nu. Hun starter dagen med et havbad og sort kaffe, bruger et minimum af makeup, og så har hun både kostbare og aldeles prisbevidste cremer blandt sine favoritter.
Vild udstilling: Denne kunstlabyrint bør du bruge en eftermiddag på at udforske ALT for damernes praktikant Amalie Musolino lægger stor vægt på at finde ro og balance i en travl hverdag. Samtidig er det en vigtig sag for hende at støtte kvinder i kunsten. Her deler hun et par personlige tips til afslapning og kunst, mens vi bevæger os mod lysere tider.
Marie og Kenneth cyklede fra Norge til Sydafrika: ”Vi forlænger livet med de her ture” Marie Stoubæk og Kenneth Bruun Jørgensen er ”bikepackers”. De rejser jorden rundt på deres cykler for at komme helt ind under huden på de steder, de besøger, for de har begge den samme tilgang til livet: At det mindste, man kan gøre, er at få det maksimale ud af det.
Mette Kirstine blev provokeret over ny tendens: Ville du kunne leve sådan? Er jeg soft girl eller økonomisk dødvægt?
Her er den serie, som vi ikke snakker nok om, at andre bør se Serier vi kan li' - 3 serier anbefalet af chefredaktør Rikke Dal Støttrup.
Jojo Moyes har tryllebundet hele verden med sine bøger – nu imponerer hun igen Læsehjørnet: 4 nye bøger anbefalet af bogredaktør Marie-Louise Truelsen.
Elsker du en god krimiserie? Nu er den danske Barnaby tilbage med ny sæson Skal Dan og Josefine have lov til at nyde kærligheden? Får Benjamin kørt babyen godt ind i vuggestuen? Og bliver folk ved med at dø som fluer i Helsingør?
Én oplevelse har gjort særligt indtryk på Julia Lahme: ”Hun kan lære os alle sammen noget” Har du også kørt en omsorgsfabrik så længe, at du har glemt, hvad du selv har brug for?
Dyster danmarkshistorie vækkes til live i stjernespækket drama: Her er filmen, du bør se denne vinter Ugens film anmeldt af filmredaktør Stephanie Caruana.
Rørende og rystende historie: Her er 4 nye bøger, du bør læse Læsehjørnet - 4 nye bøger anbefalet af bogredaktør Marie-Louise Truelsen.
96-årige Kirsten var gift med sin mand i 53 år: ”Dét er opskriften på et langt parforhold” Hvad er det vigtigste i livet? Skal man tale højt om overgangsalderen? Og er det ok at have et lille sidespring? 96-årige Kirsten B. Hansen har stor livsgnist og stærke holdninger, da hun og barnebarnet Katja møder ALT for damerne på et plejehjem i Lyngby.
Maja og Stefan rejser jorden rundt med arbejdet under armen - og snart også en baby Hver gang de kom hjem fra en rejse, higede de efter at komme afsted igen. Derfor besluttede Maja Grønholdt og Stefan Landgreve sig for at gøre rejserne til hverdag: De blev digitale nomader. I fem år har de rejst rundt og drevet deres virksomhed fra varmere himmelstrøg. Om lidt udvider de familien, men de opgiver ikke deres nomadetilværelse.
Den prisvindende serie vender nu tilbage med en længe ventet sæson 2 Den prisvindende serie 'Severance' vender tilbage med en længe ventet sæson 2, hvor medarbejderne hos Lumon Industries endelig gør oprør. Serie anbefalet af chefredaktør Rikke Dal Støttrup.
Danske Dorthe Nors er eftertragtet verden over og er oversat til 25 sprog – nu er hendes nye roman her Læsehjørnet - 4 nye bøger anbefalet af bogredaktør Marie-Louise Truelsen.
Mere smag med mindre kød: Sådan laver du den lækreste pasta med svampe, pancetta og sprøde brødkrummer Pancetta eller bacon giver sammen med svampene masser af smag til denne nemme pastaret. Top den med sprøde brødkrummer, som er den perfekte måde at få brugt dine tørre brødrester.
Amanda Bodenhoff har taget især én skønhedsrutine til sig: ”Det kræver så lidt og gør så meget” Radiovært, fodboldreporter og marketingchef Amanda Bodenhoff kæmper dagligt med snooze-knappen, men når først hun er oppe, er energien og arbejdsmoralen i top. Hun elsker at tage sig god tid til at lægge en flot makeup, men i hverdagen er hun ganske tilfreds med at bruge et minimum af velvalgte produkter og en særlig parfume.
Redaktionen anbefaler: Her får du franske fornemmelser i København Det er rundt regnet 30 år siden, Christine Grøntved læste fransk på universitetet (bifag, som det hed dengang), og cirka seks år siden, flyskam satte en stopper for smutture til Paris og Nice. Mens hun drømmer om bæredygtigt flybrændstof, vil hun holde det franske ved lige i København.
Var du vild med ’Yellowstone’? Så er der her 3 gode westerns, du vil elske Her er 3 serier anbefalet af chefredaktør Rikke Dal Støttrup til din januar.
6 ud af 6 hjerter til ’Babygirl’: ”Filmen her vil skille vandene” Modent og råt kvindeligt begær er i centrum i filmen, der fortjent gav Kidman en skuespilpris ved filmfestivalen i Venedig.
Sara Jin Mi hoppede med på særlig velværebølge – og det har hun ikke fortrudt Smykkedesigner Sara Jin Mi elsker at starte dagen med en fast hudplejerutine og en let makeup og ærgrer sig over, at kvinder ikke omfavner deres rynker og naturlige skønhed. Selv er hun glad for sin alder, hverdag – og en helt særlig grøn grød.
Jesper Stein er tilbage med ny spændende roman: Her er 4 bøger, som bør læse i januar Her er 4 nye bøger anbefalet af bogredaktør Marie-Louise Truelsen.
Sara Fanta Traore: ”Denne salve til 70 kr er helt uundværlig for mig i de kolde vintermåneder” Hun vil hellere sove længe end at bruge tid på makeup, kan ikke udskifte sin signatur- duft og har et helt særligt tip til hud, der slår ud. Og så har skuespiller Sara Fanta Traore sluttet fred med sine krøller, der ikke længere bliver bekæmpet, men forkælet.
Lørdag nat ringede Mette Kirstines datter med ildevarslende besked, men én ting gjorde hende stolt Når forskrækkelsen over det sene opkald, alle forældre frygter, afløses af stolthed.
”Hver gang vi ender i sengen, kan jeg ingenting mærke. Hvorfor?” "Jeg er lesbisk, men hvorfor mærker jeg ingen seksuel lyst til min kæreste?" Læs med her, hvor parterapeut og sexolog Ditte Winkel svarer på en læsers spørgsmål.
Jeg har det svært med min mor - skal man altid tilgive sine forældre? Sexolog og parterapeut Daisy Løvendahl svarer på et brev fra en læser, som har det svært med sin mor.
Julie Quottrup Silbermann fik tip om særlig drik: ”Det giver en positiv energifyldt start på dagen” Kunst fylder overalt i Julie Quottrup Silbermanns liv – selv på badeværelset. Kunstmessedirektøren er loyal over for få, nøje udvalgte skønhedsmærker og holder hud og sind sundt med et dagligt havbad året rundt.
Få et helt unikt kig ind i smykkedesigner Trine Tuxens smukke garderobe Smykkedesigner Trine Tuxen klæder sig på efter sit humør, og det kan både være vildt med pailletter og neddæmpet i jordfarvet strik. Og så elsker hun at træde ud i verden i et par godt brugte træsko, som hun fandt et ret overraskende sted.
”Hun er altid garant for skarpt satiriske og tankevækkende bøger – og dette er ikke en undtagelse” Kroppen spiller en hovedrolle i alle ugens tre boganbefalinger - og ikke mindst vores blik på den.
Godt nyt til alle os, der savner 'The Crown': Du vil elske denne miniserie Endnu en royal skandale! Du vil elske den nye miniserie 'A Very Royal Scandal'. Her anbefaler kulturredaktør Ditte-Marie Ascanius tre nye serier.
Stine Pilgaard har haft en smuk nytårstradition, siden hun var barn – og den vil vi nu tage til os For forfatter Stine Pilgaard er nytår en tid, hvor hun gør status og tænder stjernekastere for de personer, der har betydet noget for hende. 2024 har bl.a. budt på rygproblemer, meningsfulde samtaler og en dramatikerdebut med en teaterforestilling, der foregår nytårsaften.
"Min mand får mig til at føle, at jeg er helt forkert" Læs med, når sexolog og parterapeut Daisy Løvendahl svarer på et brev fra en læser om en svær relation til sin mand.
Bag den perfekte facade: Keira Knightley indtager skærmen i spændende dobbeltspil Keira Knightley og Andrew Buchan spiller ægteparret Helen og Wallace Webb i thrillerserien 'Black Doves'. Her anbefaler kulturredaktør Ditte-Marie Ascanius tre nye serier.
Clara Rosenkrantz er dykket ned i Glorup Gods’ 150 år gamle madtraditioner – nu kan du få alle de bedste opskrifter Her er fire nye bøger anbefalet af bogredaktør Marie-Louise Truelsen.
Er du glad for bøger, der bliver ved med at overraske? Så skal du læse disse tre geniale bøger Er du glad for at få dine læseoplevelser serveret med et vist element af gakkethed, bliver du hermed guidet til tre geniale bøger, der gør netop det.
Caroline Fleming havde svært ved at balancere arbejde og privatliv – en særlig person hjalp hende med at finde roen For Caroline Fleming bygger julen på traditionerne i hendes barndomshjem, Valdemar Slot – før hun skuffede sin far ved at blive model og tv-baronesse og skilt. I dag har hun fundet roen pga. en særlig terapeut og en særlig mand.
Tre et halvt år efter første sæson er globalt serie-fænomen nu (endelig) tilbage Det globale fænomen 'Squid Game' er tilbage med sin anden sæson!
Han vandt flere priser for ’Kastanjemanden’ – nu er den længe ventede efterfølger her Forfatter Søren Sveistrup er tilbage med opfølgeren på 'Kastanjemanden'. Bogredaktør Marie-Louise Truelsen anbefaler fire nye bøger.
Stine Hjelm vil gerne lære sin datter især én ting: ”Nøj, hvor har jeg spildt meget tid på det selv” Hun har tidligere dækket sig bag krigsmaling og lidt for meget filler, men i dag er sanger Stine Hjelm klar til og glad for at vise et mere ærligt ansigt – og alle de ægte, stærke sider af sig selv.
Caroline Flemings bedste opskrift: Appelsiner med karamelsauce og råcreme ”Vi spiser risengrød som forret og springer derfor risalamanden over. I stedet serverer vi denne friske appelsindessert med vaniljeprikket råcreme, som er en perfekt afslutning på julemiddagen.”
Caroline Flemings bedste opskrift: Sprød salat med 11 grøntsager ”Det er godt med noget sprødt og frisk som tilbehør til julemaden. I denne salat er der flere slags kål og hele 11 forskellige slags grøntsager.”
Da Søren for første gang var til en julefrokost som ædru, gik én ting op for ham Det kimer nu til juledruk - giver det overhovedet mening at gå til julefrokost uden at drikke alkohol?
Din nye yndlingskage: Let frossen Tiramisu-lagkage En næsten klassisk tiramisu smager fantastisk, og den bliver ikke mindre lækker af at være let frossen. Kagen kan laves i god tid og gemmes i fryseren til lige inden servering - genial til når der kommer gæster. For eksempel til nytår!
4 hjerter til ’En lille bid af kagen’: ”Denne film er en udsøgt delikatesse” Ugens film anmeldt af filmredaktør Stephanie Caruana.
"Jeg er en virkelig sød og sjov date, men hvorfor vil kvinderne ikke mere?" En mandlig læser har skrevet til sexolog og parterapeut, Ditte Winkel for et godt råd, da hans dates aldrig udvikler sig til mere end et par møder.
Vil du give 2025 en ekstra dimension? Nu kan du få Bodil Jørgensens hjælp til det Bogredaktør Marie-Louise Truelsen anbefaler fire nye bøger, som er de perfekte julegaver.
Deres utraditionelle parforhold blev et forbillede for mange - men det var ikke smertefrit Den franske forfatter, filosof, muse, aktivist og moder til kvindefrigørelsen Simone de Beauvoir (1908-1986) og hendes livsledsager, eksistentialismens fader Jean-Paul Sartre (1905-1980), vendte konventionerne ryggen og vævede ideer og levet liv sammen i skriften. I anledning af 75-året for udgivelsen af Beauvoirs feministiske klassiker 'Det andet køn' tegner vi et portræt af ikonet og det normbrydende forhold, der formede hende. Tekst Sara Sievers.
De sidste fem år har Nillou datet flere forskellige mænd, men de har alle haft én ting til fælles Møder du også mænd, der drømmer om Katrine fra 'Matador'?
Det handler om at høre til og passe ind – eller især det modsatte: Her er 3 gode bøger, du bør læse Det handler om at høre til og passe ind – eller især det modsatte, i ugens anbefalinger af fremragende bøger.
Hun har været shortlistet til Booker-prisen tre gange – nu kan du få et unikt indblik i hendes private bibliotek 4 nye bøger anbefalet af bogredaktør Marie-Louise Truelsen
Kuppet skabte internationale overskrifter i 2012 – og er inspiration til ny stjernespækket serie Jamie Lee Curtis spiller med i 'The Sticky', som hun også har været med til at producere. Kulturredaktør Ditte-Marie Ascanius anbefaler tre nye serier.
5 hjerter til ’Konklave’: ”Ralph Fiennes er guddommelig i rollen” Ralph Fiennes er guddommelig som den sagtmodige kardinal i front for et valg, der berører over en milliard mennesker verden over.
Maria Montell: "Dette giver mig et kæmpe kick - næsten som god sex" Lange gåture i skoven, styrketræning og masser af grøntsager og kål. Det er nogle af ingredienserne i sanger Maria Montells sunde liv. Men særligt én bestemt ingrediens betyder alt for hendes mentale helbred.
Efter et svært brud siger Carla Mickelborg én særlig sætning til sig selv: ”Dét skal man huske” Lige før hun fyldte 36, blev det klart for Carla Mickelborg, at hendes 10 år yngre kæreste ikke var klar til at stifte familie. Og det udløste et opbrud i hendes liv, hun endnu ikke er kommet sig over.
Da Sara Blædel mistede begge sine forældre med 3 dages mellemrum, tog hun et drastisk valg Krimiforfatter Sara Blædel er fyldt 60 år, og det er en alder, som fylder hende med en voksende ro og selvstændighed. Men vejen dertil har ikke været uden udfordringer, og da hun på kort tid mistede de vigtigste støtter i livet, måtte hun tage et drastisk valg for at finde tilbage på sporet.
Den er på The New York Times liste over de 100 bedste bøger i dette århundrede – nu kan du se den som serie Kulturredaktør Ditte-Marie Ascanius anbefaler det historiske drama 'Say Nothing' med Lola Petticrew som aktivisten Dolours Price og to nye serier.
4 hjerter til ny film: ”En særegen blanding af blændende skuespil, magisk realisme, horror og historisk drama” 'Madame Ida' er en smuk og vild film, hvor de stærke hovedrolleskuespilleres virvar af følelser og nærvær væves ind i historien om det gravide hittebarn Cecilia.
Krydret varm chokolade Tilføj lidt varme smage som kanel og appelsin til din kakao, og den får en dejlig julet vibe. Server med en god klat letpisket flødeskum og et drys kanel og appelsinskal.
Derfor har Maise Njor lært sine døtre, at det nogle gange er vigtigt at give op Hvordan er det at vokse op med en mor, der er meget åben om sit følelsesliv, sjældent gør ting færdige og aldrig har travlt med at tjene penge? Og hvordan er det at være mor til tre voksne døtre, der nu har taget deres latter med andre steder hen og efterladt hjemmet tomt og kedeligt? Mød Maise Njor og hendes tre døtre, Asta-Maja, Betty-Marie og Cornelia.
5 hjerter til ’Woman of the Hour’: ”Zovatto er et fund i rollen” Anna Kendrick instruktørdebuterer fremragende med denne genfortælling om seriemorderen Rodney Alcala, der huserede i 1970'ernes USA.
Den her vundet en af de helt store biografipriser – måske den er noget til din ønskeliste? Mangler du inspiration til din ønskeliste? Her er fire nye bøger anbefalet af bogredaktør Marie-Louise Truelsen.
Her er 3 nye serier, du bør se Kulturredaktør Ditte-Marie Ascanius anbefaler tre nye serier til din december.
Violise Lunn: ”Denne creme er uundværlig - den virker på alt fra brandvabler til rifter og myggestik” For designer Violise Lunn er dyre cremer overflødige, for de bedste er de fornuftige, fede af slagsen fra apoteket. Hun elsker sine morgener i sengen, har et anstrengt forhold til de nye løbesko, er aldeles glad for alderens ro og synes, at alt og alle bliver smukkere, når solen skinner, og havet er varmt nok til at bade i.
"Jeg ønsker børn nu, men min kæreste vil vente - hvordan får jeg ham med på projektet? Hvad kan jeg gøre for, at min kæreste får lyst til at blive far? Læs med, når sexolog og parterapeut Daisy Løvendahl svarer på brev fra en læser.
I mere end 100 år har frisuren delt vandene: Nu er den (igen) for alvor tilbage I mere end 100 år har pagen delt vandene og været anset som topmålet af provokation, raffinement OG kedelig konefrisure. Få klipninger har så mange trofaste disciple og skeptiske kritikere, men uanset om du elsker din page, aldrig skal bede om den eller faktisk går med overvejelser om at lade lokkerne falde, så læs med, når ALT for damerne kigger nærmere på de halvlange længder også kaldet the bob.
Charlotte Sieling: ”Min mors alkoholproblem blev min benzin til alt det, jeg arbejder med og for” Charlotte Sielings barndom var præget af moderens alkoholmisbrug, og det har sat sig som et grundtema i instruktørens spillefilm, som alle centrerer sig om forældre-barn- relationer. I barndommen udviklede hun også et stærkt pleaser-gen, som har fulgt hende hele livet – indtil hun i en alder af 50 år indså, at hun måtte gøre tingene på en ny måde.
5 hjerter til ’Vejen hjem’: ”Nikolaj Lie Kaas er rørende og overbevisende” Ny film med Nikolaj Lie Kaas i hovedrollen får fem stjerner. Læs med, hvor filmredaktør Stephanie Caruana anmelder 'Vejen Hjem'.
De lækreste gulerodsmuffins med karamel Svampede og krydrede gulerodsmuffins bliver ekstra gode, hvis de toppes med flødeostecreme og karamelsauce. En vaskeægte luksusudgave af den altid populære gulerodskage.
Er jeg skør, fordi jeg fantaserer om en kvinde, selvom jeg elsker min mand? Sexolog og parterapeut Daisy Løvendahl svarer på brev fra en læser, der fantaserer om at have sex med en kvinde - selv om hun er lykkeligt gift med sin mand.
Julia Lahme: ”Jeg har besluttet mig for at være jubeloptimist” Fra i morgen er jeg jubeloptimist - får du også klikket for meget på pessimismen?
Iris Gold har fået 3 særligt gode råd af sin tante: Få alle sangerens bedste skønhedstips her Hun elsker at boksetræne og at stå på en scene i guld og glimmer, men hun har også – efter en svær tid – lært at sætte stor pris på livets små, store glæder. For Iris Gold er det tiden med hendes søn, den meditative makeupproces, den daglige hudpleje, billig kokosbalsam til håret og duften af safran … og pizza.
Efter mit drømmebryllup er jeg kommet i tvivl: Er han den rigtige? En læser leger med tanken om at blive skilt, men hun føler sig også som en egoistisk person. Sexolog og parterapeut Daisy Løvendahl kommer med gode råd her.
Jesper Binzer har været i to lange ægteskaber og har nu en kæreste: Dét er det vigtigste, jeg har lært om kærlighed I mere end 40 år har han stået i front for et af Danmarks største rockbands, men han kan ikke altid leve op til rock-stjernerollen. Indimellem har han faktisk bare lyst til at se ”Sporløs” og blive holdt om, imens han græder. Her er, hvad Jesper Binzer fra D-A-D har lært om kærlighed og om at bevare sin kerne i ”kendtheden”.
Hvordan skal din julekrans se ud i år? Her er fire blomsterdekoratørers bud på fine kranse Julens kranse kan se ud på mange måder. Vi har bedt fire dygtige blomsterdekoratører om deres personlige bud på årets krans. Fælles for dem alle er en yndefuld vildskab, ligesom at bæredygtighed ligger alle på sinde.
Mange blev rørt, da medierne skrev om Leonard Cohens brev til sin norske muse: Nu kan du se hele historien Se Alex Wolff og Thea Sofie Loch Næss som Leonard Cohen og Marianne Ihlen i 'So Long, Marianne' og to andre serier anbefalet af kulturredaktør Ditte-Marie Ascanius.
Hemmelighederne står i kø med mystikken: Her er 4 nye bøger, du bør ønske dig til jul Bogredaktør Marie-Louise Truelsen anbefaler fire nye bøger til din vinter.
Når Søren ser ’Luksusfælden’, bliver han næsten misundelig på deltagerne af én særlig grund Er det bare en fase, når drømmene går på at downsize? Eller er det vejen frem, når livet rykker i en?
Trine Ankerstjerne hørte en særlig sætning for nylig – og nu vil hun også have dig til at tænke over den Trine Ankerstjerne ønsker sig en omsorgsrevolution. Og den starter hos os selv. Først og fremmest med at vi taler omsorgen - og os selv - op i stedet for ned. Længere nede på behovspyramiden har hun også listet havbad, lune croissanter og en særlig creme med silke.
5 hjerter til 'Quislings sidste dage': En fremragende skildring af monster og menneske En fremragende skildring af opgøret med den sammensatte og uhyrlige Quisling, der forrådte Norge under Anden Verdenskrig.
Kun 3 ingredienser: Lækre, hjemmelavede Bountykugler med ristet kokos Elsker du også Bounty-baren? Her får du en hjemmelavet version med kun 3 ingredienser, der gør den dejligt nem at lave. Ved at riste kokosmelet får du en skøn, intens smag.
Martin Johannes Larsen om mødet med sin kone: ”Det var kærlighed ved første blik” Martin Johannes Larsen vil gerne tro på konceptet "den eneste ene", fordi det er smukt. Så det gør han. Han tror også på, at han har fundet nålen i høstakken med sin kone, som både er hans livsledsager, vigtigste sparringspartner og en af hans største kritikere.