Casper Christensen revser Natasha Brock i "Spillet": - Hun er ikke sjov
Casper Christensen har klare holdninger til sin kollega, der er medkommentator i TV 2-programmet "Spillet".
I det seneste afsnit af podcasten "Casper ringer til Frank" taler komikerparret Casper Christensen og Frank Hvam endnu engang om alt mellem himmel og jord. Da samtalen falder på det aktuelle TV 2-program "Spillet", ryger Casper Christensen helt op i det røde felt. Men det er ikke selve programmet, der får "Klovn"-skuespilleren til at koge.
LÆS OGSÅ: Gunnvør langer ud efter Oliver Bjerrehuus: Han lyver om børnene
- En af vores kollegaer, Natasha Brock, som så er komiker... Nu har jeg set på det i fire-fem timer. Der er ikke kommet én eneste morsomhed fra hende på noget tidspunkt. Hun har taletid i fem timer på TV 2 uden en eneste gang at finde noget som helst morsomt. Da vi har set to timer, siger min søn "hov, nu siger hende den ene også noget", raser CC og fortsætter:
- Hvad fanden betaler man en komiker for at sidde og glo på TV for nu? Hvad fuck foregår der? Hvorfor har hun fået det job? Hun kan ikke sige noget sjovt overhovedet.
Natasha Brock sidder rigtignok i kommentatorrummet sammen med Christian Bonde, Sarah Grünewald og Peter Lund Madsen, og kommenterer løbende på, hvad der sker i "Spillet". Casper lader ikke lytterne være i tvivl om sin holdning til kollegaen Natasha, hvor Frank er mere overbærende.
- Lad os lige give Natascha the benefit of the doubt. Jeg kender hende en lille bitte smule, hun er en meget sød dame, siger Frank.
- Jeg elsker hende sikkert, hvis jeg mødte hende, det kommer jeg nok ikke til, men jeg tror jo, at alle mennesker er søde og rare. Men du kunne ligeså godt have sat en murearbejdsmand ind. Det havde sikkert været sjovere, han havde sikkert kunne nogle jokes. Du bliver nødt til at løse dit job, fastslår Casper.
LÆS OGSÅ: "Årgang 20"-Lisbeth taler ud om dobbeltliv
Frank understreger, at "Spillet" er så vanvittigt, at det faktisk kan være en udfordring at sidde og være sjov, når man ser på det. Men dét er CC stærkt uenig i.
- Gu' er det ej. Jeg sidder og skriger og råber, når jeg ser programmet, siger Casper og uddyber:
- Jeg siger bare, at hun kan være supersød og flink, men she ain't funny i det der program. Det kan godt være, at hun er sjov på standup-scenen, det har jeg til gode at se. Jeg har det til gode at se, at hun kan få mig til at grine.
- Hun har sådan en varmt og sødt smil. Måske er det dét, TV 2 betaler for, siger Frank.
HER&NU har forsøgt at få en kommentar fra Natasha Brock, som kort udtaler:
- Jeg har ingen kommentarer til det. Han må synes det om mig, som han vil.