-
Kæmpe comeback: Her er vinderen af "Spillet"
-
Undrer du dig også? Sådan foregår optagelserne i finalen af "Spillet"
-
Mohamed åbner op om svær tid: - Der var råb, skrig og smerte
-
Efter konflikt i ”Spillet”: Sådan er forholdet i dag
-
Oliver Stanescu åbner op om misbrug: Tog stoffer på hospitalet
-
Fulde under optagelserne til "Spillet"
-
Anna Lin følte sig overvåget efter "Spillet": Det var helt skørt
-
Bag kameraerne: Sådan fungerer panelet i "Spillet"
-
Da Vicki Berlin mødte sin store kærlighed, var hun forlovet med en anden
-
Vicki Berlin med stor kritik af "Spillet": Mit livs dårligste beslutning
-
Sofie Stougaard var lige blevet gift, da hun mødte sit livs kærlighed
-
Jim Lyngvild var tæt på at trække sig: Jeg kunne ikke mere
Max Ulver har produceret hits for store stjerner: Nu er jeg selv klar til at træde frem
Sanger, sangskriver og producer Max Ulver er ikke så kendt i den brede befolkning, men hans musikalske cv er helt rigtigt til Dansk Melodi Grand Prix, og med bl.a. Remee i ryggen håber han på at gå hele vejen.
Sangen ”Supernova” er inspireret af en magisk oplevelse, som charmetrolden og singlefyren Max Ulver selv har haft til en fest.
- Den handler om at møde den helt rigtige. Jeg kan huske sekundet, jeg så hende. Hun lyste hele rummet op. Det var ren magi.
LÆS OGSÅ: Fra "X Factor" til Melodi Grand Prix: Varmede op for Big Fat Snake

Max er slet ikke tvivl om, at hans sang er en vinder i aften i Boxen i Herning til Dansk Melodi Grand Prix.
- Supernova er et godt nummer. Et stort og episk nummer, og jeg har samlet mig et rimeligt vildt hold med Remee, Frederik - og Fridolin Nordsø bag mig, fortæller 35-årige Max Ulver grinende.
LÆS OGSÅ: Derfor trak Blachman tiden: - Jeg manipulerer Kvamm

Nu er jeg klar
Den tidligere ”X Factor”-dommer Remee er et velkendt navn både i musikbranchen og i Dansk Melodi Grand Prix, og Nordsø-brødrene har leveret et hav af hits både herhjemme og internationalt for Christopher, Tobias Rahim og Drew Sycamore.
Som sanger, sangskriver og producer har Max masser af hits bag sig for andre kunstnere, og han har sin musikalske uddannelse i orden med studier på Den Rytmiske Højskole og London Centre of Contemporary Music.
Men nu står han for første gang i Dansk Melodi Grand Prix
- Jeg har, lige fra jeg startede i musikbranchen, gerne villet frem på scenen. Men jeg har først ville træde frem, når jeg selv synes, at det er godt nok. Jeg har taget den lange vej med at lære at skrive, lære at producere, lære at performe og lære at blive kameravant.
LÆS OGSÅ: Overrasker: "Bachelorette"-stjerne med i "X Factor"
Vi laver et hit til dig
Og pludselig var timingen rigtig.
- Jeg har snakket med Remee om at gøre det tidligere med en anden sang, og da Frederik og Fridolin så ringede og sagde: ”Max, hvad siger du til, at vi laver et kæmpe hit til dig til Det Danske Melodi Grand Prix?”. Og da jeg så fik både Remee OG Frederik og Fridolin Nordsø med på mit hold, så var den hjemme.
For Max er Grand Prixet den naturlige vej til endnu mere succes.
- Jeg har set Dansk melodi Grand Prix, siden jeg var dreng, for det har jo altid været der, og det er jo det største musikshow vi overhovedet har. Jeg ville ønske, at det var større og lige så stort, som det er i Sverige. Jeg håber, at jeg kan være med til at løfte det.
LÆS OGSÅ: Her er to ting, du bør opleve i den første uge af marts

Når Max tænker tilbage på sine egne melodi Grand Prix-minder, så står to helt klart.
- Jeg kan huske, da Lordi fra Finland var med i 2006. Da jeg så det, kan jeg huske, at jeg tænkte: ”Der er ingen regler, alt kan lade sig gøre”. Hvor er det dog befriende. Skønt. Men mit yndlings-grandprixnummer nogensinde er ”Danse i måneskin”. Jeg hørte den på vejen herover og jeg tænkte bare: ”Yo, det er en banger, det der”. Den er så fed.
LÆS OGSÅ: Slut for Natascha Linea: Sådan skal mine børn ikke vokse op

Hvis Max Ulver skulle vinde i aften i Herning OG i Schweiz, så vil det have en kæmpe betydning for ham.
- Så ville jeg kunne lave meget mere musik, som jeg gerne vil have, det skal være. For når jeg skriver til andre artister, så er det jo deres sang. Så er jeg bare sangskriveren, og det er ikke sikkert, at den kommer ud. Jeg vil gerne have udgivet mere musik fra mig. Og så flere optrædener og mere energi. Flere smil.
LÆS OGSÅ: Bemærkede du det? Dommerne byttede tøj i "X Factor"