Andreas Jessen om nyt projekt: Jeg er på stadiet til at græde

Skuespiller Andreas Jessen har hænderne godt skruet på, men det kan også være hårdt. 

logo herognu HER&NU HN

Skuespiller Andreas Jessen, 35, har i midten af februar fået nøglerne til familiens nye lejlighed. På Instagram kan hans følgere følge med i det store renoveringsprojekt, han er i gang med, og til HER&NU satte han ord på hele projektet, da han onsdag aften var til gallapremiere på filmen "Hele vejen" i Imperial. 

- Det går godt, men det er stadiet, hvor man nogle gange har lyst til at sætte sig ned og græde, fordi alt er kaotisk lige nu. Alt skal laves, og det er først nu, vi går i gang med at bygge op, fortæller Andreas. 

LÆS OGSÅ: Så meget tjener Pierre-Emile Højbjerg

Andreas kan lave mange af tingene selv, men han får også lidt hjælp udefra. 

- Jeg laver en masse tømmerarbejde selv, men jeg har elektrikere, VVS'er og murer på andre ting. Jeg laver også lidt murearbejde, men hvis der er et badeværelse, der skal laves, så overlader jeg det til de professionelle. 

Andreas håber og tror på, at han og familien kan flytte ind om tre måneder. 

- Jeg har forberedt den lille familie på, at det kan være, vi ikke har et køkken i starten, men vi har et badeværelse og et gulv. 

For 11 år siden blev både Andreas Jessen og storebror Sebastian Jessen far til hver sin søn med kun 14 dages mellemrum. I dag er Andreas kæreste med fotomodellen Cecilie Heide, der ikke er mor til sønnen Tristan.

LÆS OGSÅ: Anders Matthesen ovenpå Seebach-film: Det er overvældende

Onsdag aften var det sønnen Tristan, Andreas havde med i biografen for at se "Hele Vejen". 

Andreas Jessen med sønnen Tristan
Cecilie Heide og Andreas Jessen