Under optagelserne af ”Badehotellet” skulle Amalie Dollerup gå alene i klitterne og spejde efter Max, men under prøven fik hun i stedet øje på nøgent par, der slikkede sol.
Da kameraerne begyndte at rulle, og hun skulle forbi dem igen, lavede de dog noget andet og mere end blot at slikke sol.
– Det var simpelthen så grænseoverskridende at være på arbejde. Og der var jo ingen, der kunne se det. Jeg var jo alene i det der. Så jeg går tilbage til min frisør og siger: ”Der ligger altså nogen og knalder dernede”, fortalte den 38-årige skuespiller forleden i Mathias Helts Talkshow.
Hun har også nydt at høre Mathias Helt, 35, i den nu nedlagte podcast ”Bladvenner”, hvor han talte meget om dengang, hun var ungdomskæreste med Phillip Faber – og nu er de (Mathias og Amalie, red.) begyndt at ses privat.
Derfor havde hun også inviteret Mathias med til premieren på ”The Sound of Music” på Det Ny Teater.
– Vi klinger ret godt sammen. Jeg synes, der er grobund for et godt venskab. Han minder mig lidt om nogle andre, jeg kender. Hans humor er god, sagde Amalie begejstret.