Jesper Kochs skønne madminde: Mormorens hofret fra barndommen

Grunden til, at Jesper Koch i dag er en del af madens verden, stammer fra hans barndom i Sønderjylland, hvor han blev flasket op med god smag og vigtigheden af at gøre sig umage.

Logo HER&NU Herognu

Michelinkokken og ”Masterchef”-dommer Jesper Koch har haft mange fantastiske madoplevelser rundt om i verden i selskab med både familien og nogle af de dygtigste kokke.

Glæden ved mad opstod for ham allerede i barndommen hjemme i Sønderjylland.

– Min mormor, Else Helene, var fantastisk til at lave mad. Hun lavede ”sat ål” (Sat ål betyder på sønderjysk, at du spiser til, du er ”sat” dvs. mæt, red.). Vi var ude med garn og ruser om aftenen, og så hentede vi dem næste morgen, fortæller Jesper, 50, og drømmer sig tilbage.

LÆS OGSÅ:  Her er de 12 bedste franskinspirerede spisesteder herhjemme

Artiklen fortsætter under billedet...

Stegte ål, her i en lidt nyere version, var et stort hit på middagsbordet i Jespers barndom i Sønderjylland.

– Dengang spiste man jo mere ål end idag, og mormors ”sat ål” var perfekt stegte. Når vi spiste dem, så lagde vi ålebenene rundt på tallerkenen, og når de var hele vejen rundt, så var man ved at være færdig, husker Jesper med et stort smil.

Han fortæller, at hans mormor var god til alle retter med ål, men også kunne lave mange andre lækre retter.

– Jeg tror, at grunden til, at jeg er i madens verden, hvor jeg er i dag, det kommer fra barndommen i Sønderjylland, hvor jeg er blevet flasket op med god smag. Og det at gøre sig umage.

LÆS OGSÅ: Helena Witt indrømmer: Jeg har løjet hver gang

Artiklen fortsætter under billederne...

Jesper Koch.
Jesper Koch.
Jesper har været en del af dommerpanelet i "Masterchef" siden 2014, og i år er det sammen med Dak Wichangoen og Jakob Mielcke.

Ikke glad for rosenkål

Jesper var heller ikke kræsen i barndommen, og det samme har han og hustruen Birgitte givet videre til deres børn, Mikkel på 22 år, Mille Marie på 20 og Marius på 16.

– Mikkel er flyttet hjemmefra, Mille Marie er på vej hjemmefra, og Marius er på efterskole, så Birgitte og jeg har masser af tid til at snakke derhjemme, siger Jesper.

Han er ikke er i tvivl, når snakken falder på kræsne børn.

– Man bliver nødt til at kigge indad, og hvis børnene bliver kræsne, så ligger det hos forældrene. Du skal bare være åben. Mine børn har ønsket sig blåmuslinger og svineskank til deres 5-års fødselsdag. De spiser alt fra østers og muslinger til grønsager, siger Jesper og fortsætter:

– Hvis forældrene for eksempel ikke spiser ost, så kommer børnene heller ikke til det. Jeg ved godt, at første gang en knægt på tre år får et glas sorte oliven, så skal han lige vænne sig til det, men sådan er det med alt. Og det er nemmere at få en lynstang i børn end sorte oliven, men det ligger ved forældrene, slår han fast.

LÆS OGSÅ: "Stor mand"-Stefan efter operationen: Jeg var svært afkræftet

Jesper Koch.

Se HER&NUs videointerview med "Masterchef"-dommerne øverst i artiklen.

Artiklen er første gang bragt i denne uges HER&NU-blad. Du kan tegne et abonnement ved at klikke HER.