Jeg har lige været forbi Wiinblad på Arken

Jeg har lige været forbi Wiinblad på Arken

”Jeg har valgt at lave ting, som kan gøre menneskers daglige liv rigere og smukkere”– Bjørn Wiinblad formåede i den grad også, at skabe både skønhed og historie med sin kunst.

Jeg har netop været forbi Arken for at besøge deres nyeste udstilling om multikunstneren Bjørn Wiinblad, og den får mine varmeste anbefalinger med herfra. 

Jeg tror, at Bjørn Wiinblads univers skaber nogle helt bestemte glædesfyldte associationer i de fleste danskere. Hans designs har floreret omkring os siden 1945 og især hans illustrationer til diverse børnebøger og ikke mindst hans berømte Tivoli plakater gør, at Bjørn Wiinblad er blevet en del af den danske kultur arv.

Kunstmuseet Arken der har uendeligt højt til loftet og store åbne rum, kan næsten virke intimiderende. Men jeg må indrømme, at museets arkitektur var de perfekte omgivelser til at bære den nye Bjørn Wiinblad udstilling.

Det som Arken denne gang kan slå dørene op for, er den største Wiinblad udstilling nogensinde. Wiinblad var en kunstner med en enorm produktivitet fra hans karriere startede og til hans død i 2006.

Hans kreative væsen og unikke evner bredte sig udover mange platforme. Han beskæftigede sig både med tegninger, plakater, unika-keramik, scenografi, vævede billedtæpper og gouchaer. Og du kan se udsnit af det hele på Arkens udstilling.

Udstillingen er blevet kurateret så fint, at du virkelig får fornemmelsen af at være en del af det originale Wiinblad univers. Alt er udsmykket i smukke farver og endda malet efter præcis samme farve nuancer, som Wiinblad selv havde pyntet sit hjem i.

Jeg er sikker på at udstillingen vil inspirere dig og at Wiinblads univers efterfølgende vil snige sig med ind i din indretning på den ene eller anden måde. 

Bjørn Wiinblad, The Lady and the Fool, Det Kgl. Teater, 1971. Forlæg til fortæppe til balletten, gouache på papir.

 Bjørn Wiinblad, Eva, 1976. Penselsdekoreret fajance.

Portræt af Bjørn Wiinblad