Da Flemming Krøll i starten af april mødte op til Johnny Reimars 40 års jubilæum i Grøften i Tivoli, var det med nedslående nyt og en fod i en stor skinne.
– Jeg lider desværre af diabetes 2, så jeg har fået amputeret noget af min højre fod og en tå. Det har været meget smertefuldt. Jeg troede bare, at de klippede en tå af i enden, men den bliver klippet af midt i foden. Jeg håber, at det er nok, for næste skridt er amputation lige under knæet, lød det med et vanligt lunt smil.
Desværre er det dog ikke slut med hospitaler for den 69-årige entertainer. Det kunne han afsløre, da han ankom til premiere på Cirkusrevyen, hvor han stadig havde krykke og skinne på.
- Det går fremad. Jeg er ikke rask endnu, jeg skal indlægges igen. De er ikke tilfreds med det, der er lavet. Såret er meget dybt, og det vil ikke hele, så nu får jeg monteret en pumpe, som skal sørge for, der kommer mere blod derned, så det tager lidt længere tid, end jeg havde regnet med.
Flemming Krøll forsikrede dog den fremmødte presse om, at han ikke mærker noget til blodproppen længere, og han mærker heller ikke noget til den manglende tå.