Lækker smørkage med citron

Lækker smørkage med citron

Mangler du tid, så kan denne lækre smørkage med citron sagtens bages dagen før.

20 stykker

Smørkage med citron

  • 500 g mel
  • 150 g smør
  • 50 g gær
  • 2 dl lunken mælk
  • 1 æg
  • 4 spsk. sukker
  • ½ tsk. salt
  • 2 tsk. usprøjtet citronskal
  • Vaniljecreme:
  • 1 æg
  • 2 spsk. sukker
  • 2 spsk. majsstivelse
  • 2½ dl sødmælk
  • 2 tsk. vaniljesukker
  • Remonce:
  • 100 g smør
  • 150 g sukker
  • 1 tsk. mandelessens
  • 2 spsk. lys sirup
  • Desuden:
  • 50 g soltørrede blåbær, tranebær eller rosiner
  • 1 sammenpisket æg til pensling
  • 50 g mandelflager eller splitter
  • Pynt:
  • glasur af 3 dl flormelis og ca. 2 spsk. kogende vand

Sådan laver du smørkage med citron

  1. Smuldr smørret i meleti en skål. I en anden skåludrøres gæren i lunkenmælk. Rør det i melblandingensammen med de øvrigeingredienser til dejen. Æltdejen let sammen. Stil dejentil hævning tildækket ca. 1time.
  2. Kom alle ingrediensernetil cremen i en gryde, og piskdem sammen. Kog cremenop, til den bobler og jævner.Kom den i en skål, og afkølden. Drys evt. lidt sukkerover.
  3. Rør ingredienserne tilremoncen sammen.
  4. Del dejen i 2. Udrul denene del, og læg den i bundenaf en bradepande 20 x 30 cmforet med bagepapir. Smørhalvdelen af remoncen på dejen.Herover fordeles cremenog soltørrede blåbær. Detandet dejstykke udrulles tilet rektangel ca. 20 x 30 cm.Smør resten af remoncen pådejpladen. Rul sammen til enroulade. Skær i skiver til 20stk. snegle. Læg dem overdejen i formen. Lad kagenefterhæve 15 min. Pensl medsammenpisket æg. Drysmandler over. Bag kagen ved180 gr. ca. 30 min.
  5. Rør glasuren sammen.Pynt med glasur, mens kagenstadig er lun.