Nikoline kommunikerer via sit tøj: ”For mig er det en legeplads”

Arkitekt Nikoline Dyrup Carlsen kommunikerer og udtrykker sig via sit tøj. Hun føler sig bedre tilpas i badedragt end i undertøj, hun elsker sæt i alt fra silke til denim og styler gerne med særlige accessories med stor betydning.

Hvornår blev du først interesseret i mode? 

"Jeg har altid interesseret mig for måder at udtrykke mig på og derfor også for, hvad jeg har på."

"Jeg har altid godt kunne lide den kreativitet, der ligger i at kunne sammensætte outfits til forskellige lejligheder og at kunne klæde mig på til forskellige udtryk og stemninger. På den måde har min interesse for modebranchen altid været der."

"Helt fra jeg gik i folkeskole, syede jeg det meste af mit tøj. Jeg overvejede at uddanne mig i beklædning på designskolen og gik også på en del forberedende kurser hertil, men jeg valgte i sidste øjeblik at søge ind på arkitektskolen i stedet for."

Har du et særligt tøjstykke eller tilbehør, som du altid vender tilbage til?

"Jeg har mange yndlingspieces. En sweater, min mor strikkede som 18-årig. En Acne-blazer, der passer til alt. Mine silkesæt fra en skrædder i Sydspanien."

Nikoline Dyrup Carlsens tøjværelse med mørkeblå skabe. Der hænger forskelligt tøj rundt omkring i billedet.
I Nikolines tøjværelse rummer de mørkeblå skabe mange skatte. Den lange lyseblå kjole og den grønne læderjakke er fra Stine Goya, den korte blå kjole fra Acne Studios, de chunky sandaler fra Jil Sander, den hvide blazer fra Day, de hvide sandaler fra Prada, stiletter fra & Other Stories, og bagerst hænger et højt skattet silkesæt købt i Spanien.

Hvordan påvirker bæredygtighed og etik dine valg inden for mode? 

"Tøjbranchen er jo som udgangspunkt ikke bæredygtig. Flere nye tøjbrands er gode til at skubbe til de måder, vi producerer på, og de kvaliteter, der bruges."

"Her er nogle af de stærkeste Baserange, Maja Brix og et nyt studio, der hedder Solitude Studios, som alle er superspændende inden for bæredygtig mode. Jeg har altid selv dyrket at købe mest muligt brugt og vintage – både til mig  selv, mine børn og hele familien. I år var alle de julegaver, jeg gav, uden undtagelse, købt via Sellpy. Det fungerede supergodt."

Sort yndlingsblazer fra Acne med antik
broche. Sko fra den nyeste kollektion
fra Stine Goya, favoritsolbriller fra Prada og
vintagetaske fra Chanel. Vintage sølvtasken samt halskæde og armbånd, som er arvestykker
i massivt guld fra Nikolines sviger-mormor.
Den sorte yndlingsblazer er fra Acne med antik broche. Skoene er fra den nyeste kollektion fra Stine Goya, favoritsolbriller fra Prada og vintagetaske fra Chanel. Sølvtasken er også vintage, mens halskæde og armbånd er arvestykker i massivt guld fra Nikolines sviger-mormor.

Er der bevidste skridt, du tager for at gøre dine modevalg mere bæredygtige?

"Jeg køber mest brugt, og hvis jeg køber nyt, så er det i de bedste kvaliteter, der kan holde længst. Hertil sælger eller giver vi alt brugt fra os, så vi sikrer, at der altid er cirkularitet i det, vi anskaffer os, og fordi jeg har en del venner i modebranchen, så låner jeg også tit sæt til særlige lejligheder."

Billede fra Nikoline Dyrup Carlsens hjem. I forgrunden ses et massivt spisebord, i baggrunden hænger der fire badedragter på bøjler.
Nikoline er ikke vild med todelt undertøj og har ekstremt mange badedragter og bodyer, som hun bruger både til hverdag og fest. Glimmerbadedragten er fra New York, den blå fra Tisvilde og den i velour er fra Spanien. Den sorte er fra Wolford, og de er stort set alle fundet på rejser.

Hvordan ser du på mode som en måde at udtrykke din personlighed på? 

"Ligesom jeg i mit hjem elsker at omgive mig med ting, kunst, møbler og objekter, som fortæller en historie og giver karakter og udtryk, så kan jeg godt lide at udtrykke mig med det, jeg har på, og hvordan jeg ser ud."

"Selvom jeg i min arkitektskoletid og karriere har været omringet af rigtig mange sorte rullekraver og farveneutralt tøj, har jeg godt kunne lide at skille mig ud og bruge farver eller sammensætte mine outfits i ret varierede udtryk."

Nikoline Dyrup Carlsen i et denimsæt og top fra Baum und Pferdgarten og lyserøde sko fra Melissa. Hun står lænet op ad et køkkenbord.
Her er Nikoline i et denimsæt og top fra Baum und Pferdgarten og lyserøde sko fra Melissa.

Har du særlige erindringer eller følelser knyttet til bestemte tøjstykker? 

"Hos Spacon arbejder vi med en del modekunder, og jeg elsker den måde, de i modebranchen har mulighed for at udtrykke sig med hver af deres kollektioner og derfra får os til at sætte rumlighed til de former og fortællinger, som udkommer hver sæson."

"Jeg inspireres af at følge de udsagn, de gode modebrands kommer med, og de fortællinger er med i den måde, jeg bærer deres kollektioner på."

Skab selv stilen:
Jakke, Blanche, 2.495 kr.
Sko, Apair, 2.199 kr.
Ring, Siersbøl, 7.995 kr
Skjorte, Nümph, 450 kr.
Jeans, Blanche, 1.595 kr.

Er der en særlig lejlighed, hvor dit tøjvalg var vigtigt for dig?

"En af de mest særlige lejligheder i mit liv var mit bryllup i 2023, som vi holdt i Sydspanien over tre dage med over 100 gæster samlet."

"Min brudekjole er designet af Maja Brix, og jeg elsker den! Den er bygget ud fra min fascination af store herreskjorter, og Maja havde designet den til at passe til mange stadier hen over aftenen."

"Hun arbejder altid i de lækreste, bæredygtige materialer og med en fantastisk balance mellem minimal elegance, sexede og skæve tiltag og et ret arkitektonisk flerfunktionelt udtryk."

Nikolines bedste stiltips

  • Se beklædning som en kreativ mulighed for at udtrykke dig selv og dine værdier.
  • Tænk i genbrug og cirkularitet, både når du køber nyt, og når du ikke skal bruge det mere.
  • Køb de bedste kvaliteter, de holder længst, og du vil mærke en forskel i din hverdag.

Hvordan ser du på mode i din livsstil på lang sigt? 

"Der er sindssygt meget at innovere og gentænke i måden, beklædning produceres og tænkes cirkulært på, og det glæder jeg mig til at følge."

"Jeg vil altid drømme om at have et klædeskab, der er fyldt af forskelligheder og muligheder. For mig er det en legeplads, og hvis det tænkes og gøres rigtigt, så tror jeg på, at beklædning altid vil være en del af den måde, vi kommunikerer med hinanden og udtrykker os mennesker imellem."

Nikoline Dyrup Carlsen

Hun arbejder som arkitekt og partner i Spacon, se mere på Instagram på @spaconandx og på Spaconandx.com.

Hun er 45 år og bor på Østerbro i København.