Berømthedens pris er høj. I hvert fald hvis man skal tro vurderingen på en hidtil ukendt samling Beyoncé-videoer, som netop er blevet sat til salg ved en lukket auktion hos det engelske auktionshus Ted Owen & Co.
Og man skal være mere end en almindeligt nysgerrig nostalgiker for at komme i nærheden af videomaterialet i sin fulde længde. Auktionshuset spår nemlig videoerne af den blot 10-årige Beyoncé til at blive solgt for mellem 1,5 og 3 millioner dollars – altså mellem cirka 10,5 og 21 millioner danske kroner.
Videoerne viser eftersigende en ung Queen B, fra tiden før hun tronede i toppen af poppen. Dengang var hun frontkvinde i hiphopgruppen Girls Tyme og havde allerede attitude for ti. Det er tydeligt på den 2 minutters forsmag, som Ted Owen & Co. har lagt ud for at tease for deres ret specielle auktionsvare.
Ifølge Ted Owen & Co.'s egen hjemmeside er der i alt tale om mere end 2,5 times videooptagelser fra 1992, inklusive superstjernens første professionelle videooptagelse.
– Dette er en unik mulighed for at anskaffe sig sjældent og originalt arkivmateriale og blive vidne til begyndelsen af Beyoncés utrolige rejse imod stjernerne, skriver auktionshuset desuden om "The Beyonce Video Collection".
Den fulde samling af videoer, som kan erhverves, hvis man har et par millioner eller tyve, man ikke ved, hvad man skal bruge på. Foto: Ted Owen & Co.