Kulturtip: Se Henrik Lykkegaards anbefalinger

Kulturtip: Se Henrik Lykkegaards anbefalinger

Henrik Lykkegaard giver sine bedste kulturtip, som blandt andet inkluderer den gode, gamle Stevie Wonder...

LIGE NU

...lytter jeg til

Stevie Wonder. Ham vender jeg med jævne mellemrum tilbage til, og så ligger han på iPod'en i et stykke tid. Det er dejlig popmusik fuld af kærlighed og glæde.

....læser jeg

Mark Haddons "Den mystiske sag om hunden i natten". Den handler om en 15-årig dreng med Aspergers syndrom. Jeg læser den, dels fordi jeg har fået den anbefalet, men også fordi jeg skal spille rollen som drengens far, når teaterudgaven sættes op på Betty Nansen Teatret her til efteråret.

...ser jeg

DR2 morgen. Det er allerede blevet et fast morgenritual for mig. Herligt med noget morgen-tv, hvor det ikke kun handler om værterne.

...klikker jeg på

sider med cykeludstyr eller vintage armbåndsure. Jeg ser sjældent fjernsyn om aftenen, men kan godt finde på at surfe en stille aftentur på nettet. Det er rent tidsfordriv.

....anbefaler jeg

Nykøbing Falster Revyen, som jeg er med i for tiden. Den vil jeg i al beskedenhed gerne lægge et godt ord ind for. Her har jeg fornøjelsen af at spille sammen med Pernille Schrøder, Mette Markmann, Henrik Koefoed og Flemming Krøll. Herlige mennesker!

LÆS OGSÅ: Få Trine Appels kulturtip

Hvem

Henrik Lykkegaard, 48 år, aktuel i Nykøbing Falster Revyen.