Selvom Molslinjen har frafaldet alle krav om erstatning, fortsætter politiet efterforskingen af Dennis Knudsens sammenbrud ved færgeterminalen i Aarhus i slutningen af juli.
Her rev han blandt andet bommen ned og kørte med bil og campingvogn mod færgen i et forsøg på at komme med.
I forbindelsen med sagen har politiet sigtet den 60-årige frisør for vanvidskørsel og konfiskeret hans leasede Audi Q7 til en værdi af 1,2 millioner kroner.
Dennis med den tre år gamle Audi Q7, der er blevet konfiskeret af politiet.Foto: Privat
– Jeg har ingen kommentarer, men hvis du spørger, hvordan jeg er kommet herind fra Korsør i dag, så kan jeg sige, jeg har taget toget, sagde en ærgerlig Dennis Knudsen til HER&NU ved Miss Danmark-showet i Cirkusbygningen søndag aften.
Han har pålagt sig selv tavshedspligt om episoden og hyret forsvarsadvokaten Mette Grith Stage til at føre sagen, hvis der bliver rejst en strafferetslig tiltale.
Østjyllands Politi bekræfter overfor HER&NU, at sagen endnu er under efterforskning.