Den tidligere tennisspiller Frederik Fetterleins søn, Sean Fetterlein, har netop underskrevet sin første professionelle kontrakt med fodboldklubben FC København.
Sean har tidligere haft kontrakt med klubben, men ifølge far, Frederik Fetterlein, er det nu er den første professionelle ungdomskontrakt, hvilket huer den tidligere elitesportsmand.
- Jeg er superstolt. Det er altid fedt at se, når man selv har været sportsmand, at ens barn gør det så godt. Jeg følger med i alt og ser alle kampe, så det er en spændende rejse, som er begyndt, fortæller Frederik Fetterlein til HER&NU.
- Jeg tror meget på, han lykkes og bliver rigtig god, men det kræver hårdt arbejde, og det tror jeg, FCK er de bedste til. De giver den træning, det kræver at nå helt til top, de har et fantastisk akademi. Jeg er så glad og meget stolt på hans vegne, fortæller han videre.
Frederik Fetterlein kan ikke sige noget om, hvor meget sønnen tjener, men han har kontrakt til 2027.
- Det vigtigste nu er at arbejde hårdt og blive så god en spiller som muligt, så bliver alt andet også rigtigt godt, og der er FCK det bedste sted at være ansat, fortæller Frederik Fetterlein.
Sean Fetterlein, der er søn af Frederik Fetterlein og Saszeline Emanuelle Dreyer, er i dag 16 år og spiller højre back for FCKs U17-hold.