Han stiller derfor danseskoene på hylden efter årets teatersæson, hvor han medvirker i 'Saturday Night Fever' og 'Strictly Ballroom', som er den helt rigtige afslutning for ham.
Beslutningen er truffet på baggrund af kroppen, som er begyndt at sige fra, men det er også af hensyn til sine børn, Maggie My og Bob Jones.
- De er begyndt at ytre, at det er svært, når jeg er på turné hele tiden. Det har de ikke gjort før, men det er de begyndt at gøre nu, og de er jo unægtelig førsteprioritet, siger han.
Sidste år var Silas Holst på turné fire gange, og set i bakspejlet var det for meget.
- Jeg håber, at der stadig er en rolle til mig i ny og næ i musicals – det ville jeg da elske, men mine prioriteringer er også anderledes nu. Jeg synes også, det er hårdt at være væk fra mine børn, siger skuespilleren, som sidste år pendlede mellem Aarhus og København hver aften, fordi han savnede dem.
Frygteligt svært
Silas Holst har selv valgt, at forestillingen 'Strictly Balroom' skal være den sidste, da det er et stykke, han personligt selv kan spejle sig i.
- Jeg
kan da også selv synes, at det er enormt trist, og når jeg skal lave den sidste
forestilling på ’Strictly Ballroom’, så kommer jeg nok også til at syntes, at det
er frygteligt svært at komme igennem, siger han og tilføjer:
- Men når man så kigger på mine to børn, så
tænker man, at det jo er rigtigt. Det er det rigtige valg. Og når man så mærker
sin krop, så ved jeg også, det er det rigtige valg.
Selvom det bliver et farvel til de store dansehovedroller i musicals, vil skuespilleren fortsat spille og synge i andre roller.