Svampepostej med tranebærsauce

Svampepostej med tranebærsauce

(6 pers.)

Ingredienser

  • smør
  • 400 g blandede svampe el. kantareller
  • 2 skalotteløg
  • 3 spsk. hakket frisk estragon
  • 2 knsp. salt
  • ½ tsk. friskkværnet peber
  • 1 dl hakket persille
  • 3 æg
  • 1½ dl piskefløde
  • Tranebærsauce:
  • 1 dl ribsgele
  • ½ dl frosne tranebær
  • 1 knsp. stødt ingefær
  • 2 spsk. portvin

  1. Forvarm ovnen til 175 gr. Smør en terrin (6 dl eller 6 individuelle forme, der kan indeholde 1 dl hver).
  2. Børst svampene grundigt af for jord og sand, og skær dem i mindre stykker. Skræl og hak løget.
  3. Steg svampe og løg i smør i 10-15 min. Tilsæt estragon, salt og peber.
  4. Blend blandingen fint i en foodprocessor. Tilsæt persille, et æg ad gangen og fløde. Miks, til blandingen er jævn. Krydr med salt og peber. Fordel dejen i formen. Bag den i midten af ovnen i 35-40 min. Bruger du små forme, skal du ca. halvere bagetiden.
  5. Lad postejen køle af. De individuelle portioner er lette at tippe ud, når de er kolde. Server med salat, tranebærsauce og cornichoner.
  6. Tranebærsauce: Varm forsigtigt geleen i en lille kasserolle, og rør den glat. Bland tranebær og ingefær i, og fjern gryden fra varmen. Tilsæt portvin. Lad det afkøle, og opbevar saucen i køleskab indtil servering.