Heidi Hofmann

Se designerens kreative klædeskab

I et charmerende miks af klassikere, maskuline detaljer og sofistikerede blonder finder vi designer og ejer af Hofmann Copenhagen, Heidi Hofmann, 35. Hendes klædeskab afspejler kærlighed for kvalitet og unikke fund.

Hvordan vil du beskrive din stil?

Chik, feminin og klassisk med fokus på lækre kvaliteter.

Hvad har du meget af i dit klædeskab?

Tøj! Jeg er jo designer og får rigtig meget nyt fra min kollektion hver sæson, og derudover elsker jeg også at blive inspireret af andre mærker.

Hvad ser man dig aldrig i?

Jeans. De passer mig bare ikke. Hvad er dit seneste køb? Et net fra Goyard og et par herresko fra Céline.

Hvad er en god investering?

Klassiske og tidløse basiskøb i god kvalitet.

Hvordan bliver du klar på fem minutter?

En klassisk kjole, håret op i en hestehale, mascara og så af sted.

Blå favoritter fra Chloé og Chanel.

Lækre sorte blonder i eget design og vintage.

LÆS OGSÅ på Eurowoman.dk: 10 kjoler til julefrokosten

Hvad kommer du til at leve i denne sæson?

Mine dejlige strikfrakker! De er i uld, varme, og så passer de til det meste af min garderobe.

Hvem er din favoritdesigner?

Da jeg boede i Paris, arbejdede jeg sammen med designeren Phoebe Philo, så hun har en særlig stjerne hos mig, lige meget hvem hun arbejder for.

Hvad skiller du dig aldrig af med?

Jeg er god til at rydde ud i min garderobe og sælge ud, når skabet bliver for fyldt. Men mine smykker fra min mand og familie skiller jeg mig aldrig af med. Dem bruger jeg hver dag og vil gøre det resten af livet.

LÆS OGSÅ: Se Anja Steensigs klædeskab