"Paradise"-deltagere i chok: Så vilde og upassende beskeder får de tilsendt

Det er ikke småting, de nye "Paradise"-stjerner får tilsendt i privatbeskeder.

Logo Realityportalen Logofil

I denne uge i "Marcus og Realitypanelet" har værten Marcus Eklund besøg af intet mindre end tre "Paradise Hotel"-deltagere. Der er tale om Zenia Lund, Mathilde Bang og Karl Weihe, som alle har lagt vejen forbi Marcus' studie til en snak om alt fra dating, drama - og naturligvis "Paradise Hotel". 

LÆS OGSÅ:  Endelig: Karl knalder på "Paradise Hotel"

"Paradise Hotel"-sæsonen er i fuld gang, og seerne er for alvor ved at lære de nye stjerner godt at kende. Beskederne er da også begyndt at tikke ind fra interesserede bejlere. Faktisk er deres indbakke brandvarm. 

Podcasten "Marcus og Realitypanelet" er leveret i samarbejde med Just Eat.

- Det ved at eksplodere, jeg får stress, fortæller Karl kort og godt. 

Zenia er i samme båd.

- Man bliver faktisk lidt stresset. Man kan jo ikke åbne dem alle, siger hun. 

Marcus er naturligvis nysgerrig på, hvad folk skriver til paradisoerne. Karl fortæller, at indbakken bugner af kvindelig opmærksomhed og frække tilbud.

- Det er virkelig vilde beskeder. Det er beskeder som "please, knep mig nu". Der er virkelig mange piger, der bare er på.

Det billede kan Mathilde dog ikke helt genkende. Hun fortæller, at hendes beskeder er overvejende søde og mere tilforladelige. Zenia, derimod, kan i den grad skrive under på, at der er et par upassende beskeder indimellem. Hun har da også en teori om, hvorfor hun modtager dén slags henvendelser. 

LÆS OGSÅ:  Bag kameraerne: Sådan fungerer panelet i "Spillet"

- Der er nogle klamme. Hvis man nu ligger og boller på tv, så tror de også bare, at jeg lige kan komme over til dem. Så skriver de "skal vi bare bolle?", fortæller hun.

Ifølge Karl står kvinderne i kø - men det er altså ikke kun det modsatte køn, der viser interesse. 

- Jeg får også beskeder fra fyre, men jeg åbner dem aldrig. Det var sådan, min karriere startede, det var med fyrene, afslører paradisoen.

Den skal Marcus lige forstå korrekt.

- Jeg startede med at lægge billeder op af mig selv, og så fik jeg en masse følgere. Jeg gik viralt på "for you page" for et eller andet guys og homo, altså med mænd, der er til mænd. Det er jeg ikke selv, men jeg får beskeder, og nogle gange har jeg åbnet dem, fordi så tror jeg måske, at det er fra en ven eller noget. Men der har jeg så fået videoer, hvor der bare lige pludselig er... ja. Nu åbner jeg slet ikke længere for fyre overhovedet, fortæller han.  

Og den med at modtage uopfordrede, meget eksplicitte, billeder kan Zenia også godt nikke genkendende til. 

- Det har jeg også fået. Ad. Jeg fik et (dickpic, red.) tilsendt i går. Jeg fik et chok og skyndte mig at blokere. Jeg bliver så sur, ad, føj, stop med det, raser hun.

Karl slår fast, at han ikke sender noget tilbage til hverken mænd eller kvinder, der sender upassende billeder og videoer.

LÆS OGSÅ:  Afslører skjulte sexscener: Regitzes vilde nat på Paradise

Det er nok også en god idé at lade være med. Faktisk er det decideret ulovligt ifølge Straffeloven §232 om blufærdighedskrænkelse at sende billeder og videoer af seksuelle situationer uden, at modtageren specifikt har givet udtryk for, at de ønsker det. Det skriver "Slet det-rådgivningen" hos Red Barnet.

Hør hele afsnittet af "Marcus og Realitypanelet" med Zenia, Mathilde og Karl herunder: