Spillet

Fulde under optagelserne til "Spillet"

Deltagerne var ikke altid ædru, når bølgerne gik højt.

logo herognu HER&NU HN

TV 2-programmet "Spillet" er der fri leg for deltagerne, når det kommer til mad og drikke i køkkenet. De skal selv tilberede måltiderne, og køleskabet bliver løbende fyldt op, så deltagerne aldrig mangler noget.

Læs også: Oliver Stanescu har sklerose: Jeg var pinlig over det

Artiklen fortsætter under videoen...

Det betyder altså også, at der er fri adgang til diverse alkohol, og man kan da godt forstå, at deltagerne fra tid til anden gerne vil nyde en iskold øl eller champagne på terassen i millionvillaen med udsigt ud over Lillebælt.

Og det blev da også til mere end et par genstande for de udfordrede deltagere. Til spørgsmålet om, hvorvidt de nogensinde bliver fulde, indleder Jim Lyngvild sit svar med en ganske sigende tøven.

- En del af konceptet er jo, at man engang imellem godt må få lige et ekstra glas, fordi så ruller tungerne lidt hurtigere, fortæller han til HER&NU og uddyber:

LÆS OGSÅ: Fulde under optagelserne til "Spillet"

- Det var også i nogle af de situationer, hvor stemningen blev høj, og måske også for høj.

"Spillet" kan ses hver onsdag på TV 2 Echo og TV 2 Play.