'Den store bagedyst' løber hver lørdag over skærmen, hvor en ny række deltagere forsøger at imponere dommerne og seerne hjemme i stuerne med deres evner i bagekunsten.
DR1-programmerne har gennem tiderne budt på mange svære udfordringer. HER&NU har bedt Timm Vladimirs komme med sit bud på de tre største.
Artiklen fortsætter under videoen, hvor du kan se Numse-Rasmus' alternative forslag til, hvad man kan bruge kage til - og hvilke kage han bedst kan lide at dyrke sex med.
1. Vi havde den tidligere vinder Tobias Hamann-Pedersen inde sidste år, hvor de skulle bygge en slags glasmontre med maleriet 'Skriget' i (se foto). Og det var bare en ekstrem udfordring for dem. Den eneste, der rent faktisk fik samlet den her glaskuppel, det var Kirsten, og så smadrede den bare ud over det hele. Det var en udfordring af de store.
Tobias' version af 'Skriget'. (Foto: DR1)
2. Brød har også altid været svært. De kan aldrig rigtigt finde ud af det. Vi har aldrig nogensinde rigtigt fået et mega-lækkert brød i 'Den store bagedyst', så derfor laver vi næsten aldrig brød længere i programmet.
3. Det sværeste har oftest været noget med tidspresset. Hvor vi ligesom har fejlvurderet tiden lidt, og vi bare kan se, at alle har virkeligt svært ved at nå det.
Annonse
Du kan se et nyt afsnit af 'Den store bagedyst' hver lørdag på DR1.