Jesper Panorama: Jeg vender tilbage til "Go' Morgen Danmark", og jeg glæder mig
Efter at have haft en pause væk fra skærmen for at koncentrere sig om en gammel episode med en tidligere medarbejder, melder kokken Jesper Panorama Pedersen sig klar til at vende tilbage til "Go' Morgen Danmark".
Kokken Jesper Panorama Pedersen hjemme i sit køkken i SilkeborgFoto: Niels Henrik Dam
Kokken Jesper Panorama Pedersen fra "Fem fede kokke" har været fast på "Go' Morgen Danmark" siden 2022, og han og hustruen Camilla, elsker de tidlige morgenture til København fra Silkeborg. Men i november måtte han trække stikket fra tv.
Jesper endte i noget af en mediestorm, da TV Midtvest interviewede nogle af hans tidligere medarbejdere, som rettede anklager mod ham som leder og af arbejdsmiljøet på restauranten Panorama i Silkeborg. Episoder, som lå tilbage i 2021.
Da kritikken ramte kendiskokken, erkendte han åbent og ærligt, at han ikke er en fejlfri leder.
- Jeg undskylder, at min ledelsesstil har skabt utryghed hos nogle ansatte, og jeg lægger mig fladt ned og undskylder, at jeg bad en ansat om at møde på job på trods af hendes sygemelding. Der var tale om et enkeltstående tilfælde i en presset Corona-situation, som på ingen måde er lig vores ledelsesstil nu, lød det blandt andet fra en knust Jesper Panorama i november.
Redaktør for "Go’ Morgen Danmark" på TV 2, Henriette Ladegaard, skrev i en udtalelse til TV Midtvest.
- Jesper Panorama har orienteret Go’ om den verserende sag, og de har foreløbigt besluttet at give ham fri til at forholde sig til den, og derfor optræder han pt. ikke på skærmen.
Det, som sårede Jesper mest, da kritikken ramte ham, var, at han troede, at personalesagen fra 2021 var afsluttet dengang.
- Det er klart, at jeg har taget kritikken til mig, og når jeg begår fejl, så undskylder jeg. Jeg er ikke for stor til at lære og forbedre mig. Frustrationen, skuffelsen og ærgrelsen over at jeg "ud af det blå", og tilmed offentligt i medierne skulle forholde mig til personalesager, der lå flere år tilbage, blev afløst af enorm taknemmelighed og ydmyghed over, at der er så mange støtter derude.
Annonse
Artiklen fortsætter under billedet
Jesper Panorama og hustruen Camilla serverer smørrebrød i "Go' Morgen Danmark"-studiet i TivoliFoto: Privat
Det kræver kun et hurtigt blik ned over både Jesper Panoramas egne sociale medier og på "Go' Morgen Danmarks" sociale medier at se, at tv-seerne efterspørger ham på skærmen.
- Det gør mig rigtig glad, og selvom jeg er fyldt 56 år, så gør det mig da enormt rørt at mærke den kærlighed og opbakning, der er derude blandt seerne. Jeg glæder mig rigtig meget til at komme tilbage i Tivoli i "Go' morgen Danmark"-studiet i juni sammen med hele det skønne hold, der er derovre. Nu ser vi fremad, og der er meget mere smørrebrød i mig, siger Jesper Panorama til HER&NU.