Racerkøreren stod for at skulle rejse til Florida for at indlede sin nye karriere som kører i den amerikanske IMSA-serie, da hustruen pludselig gik i fødsel. Heldigvis gik alt godt, Kevin fortæller, at det er en fantastisk følelse at blive forælder til den lille pige, der har fået navnet Laura.
- Alt går godt. Hun var på hospitalet i ni dage, og så kom de hjem tirsdag. Det er perfekt, og alt er godt derhjemme, og hun er sund og rask, fortæller Kevin, 28, i et interview med magasinet Dossier.
LÆS OGSÅ: Hvordan gik det med kærestens knæskade?
Og det var ikke den eneste gode nyhed, som Kevin, der nu kører for Chip Ganassi Racing, kunne notere sig. I Østre Landsret har han fået medhold i sagen mod sin tidligere manager, Dorte Riis Madsen, der udsprang af en kontrakt, han underskrev som 15-årig. Han slipper dermed for at betale hende 20 procent af sine bruttoindtægter fra 2015 til 2021. Hun fik dog rettens ord for en andel på 20 procent af anparterne i et selskab, som Kevin og Anders Holch Povlsen oprettede i forbindelse med et sponsorat.
Ifølge afgørelsen skal Dorte Riis Madsen betale racerkøreren 540.000 kroner i sagsomkostninger.
LÆS OGSÅ: Hvad koster stjernerne? Ny hjemmeside giver svaret
Kevin Magnussen viser datteren frem på Instagram:
LÆS OGSÅ: Nomineret 11 gange: Endelig vinder Sofie Linde prisen