Det blev Jonas og Sarah, der løb med titlerne som årets vindere af 'Paradise Hotel', mens Marco og Silke måtte stille sig tilfredse med blot at have været i finalen.
Men ifølge Marco havde hans chancer været langt bedre, hvis han havde stået med en anden partner i finalen:
- Jeg håbede inderligt, at juryen ville lade Julie tjekke ind igen, for hun var den, det ville være bedst at stå med i finalen, forklarer Marco og fortsætter:
- Jeg havde med 100% sikkerhed valgt Julie, hvis jeg selv måtte bestemme. Jeg syntes også, Julie var den, der fortjente det mest af pigerne fra juryen.
Om Marco ville have vundet, hvis han havde haft Julie ved sin side, får vi aldrig svar på. Men ikke desto mindre mente Marco, at han i hvert fald selv havde fortjent at vinde:
- Jeg synes ærlig talt, at jeg havde fortjent at vinde. Men når det så er sagt, så er jeg glad på Jonas' vegne.
Paradise Hotel finale 2020. Foto: Janus Nielsen / NENT Group