I Astrup ved man, hvem der bor bag hver eneste hæk, og man hilser på hinanden, selv når man bare krydser vejen. Det er et sted, hvor tingene ikke haster, og hvor fællesskabet lever.
LÆS OGSÅ: Sådan vandt Mortada Elviras hjerte: "Jeg var SÅ træt af mænd"
Her er 28-årige Thomas Søndergaard Madsen fra ”Kærlighed hvor kragerne vender” vokset op, og her er han blevet. Ikke fordi han ikke kunne noget andet, men fordi han aldrig har ønsket at tage væk.
– Jeg er født og opvokset i Astrup. Det meste af min familie bor her, og alle mine kammerater bor her. Der er sådan en uskreven regel om, at vi drenge ikke rigtig flytter væk, og det har skabt et helt særligt sammenhold. Der er altid nogen at ringe til eller tage forbi, og det fællesskab betyder virkelig meget for mig, fortæller Thomas, da HER&NU besøger den vestjyske by med de 276 indbyggere lidt udenfor Skjern.
Den 28-årige kloakmester smiler lidt, mens han kalder sig selv en tryghedsnarkoman, for selvom det lyder lidt som en joke, ligger der noget dybt ærligt i det.
– Jeg er rigtig dårlig til at komme ud og opleve ting. Jeg trives bedst i det velkendte. Jeg kan ikke se mig selv passe i nogle andre kasser, end den jeg selv har skabt. Tanken om at flytte og skulle starte forfra med nye relationer ligger så fjernt for mig. Jeg har det så godt her, så jeg er slet ikke interesseret i at prøve noget andet.
LÆS OGSÅ: Kaspar og Lambang er blevet forældre igen: "Lykken er uendelig"
Mangler én ting
Selvom Thomas har alle sine venner og sin familie i gåafstand, er han begyndt at savne selskab.
– Flere af mine venner er begyndt at slå sig ned – nogle skal giftes, og andre venter børn. Man ser det hele poppe op på Instagram og kan ikke lade være med at tænke, at det kunne være rart selv at være dér. Man når til et punkt, hvor en fredag aften i godt selskab med en kæreste lyder langt mere tiltalende end at ligge alene på sofaen, fortæller han.
LÆS OGSÅ: Christian Degn fandt sin store kærlighed med hjælp fra uventet side
Den 28-årige vestjyde har aldrig følt sig udenfor, men til bryllupper og andre fester føles det efterhånden også lidt tomt at komme alene.
– Det er bare noget andet at have en kæreste ved sin side, siger Thomas og tilføjer med et grin:
– Der var engang, hvor jeg gik rundt herhjemme og snakkede med mig selv. Så ved man også godt, det er på tide med lidt selskab.
Om Thomas finder en kæreste, som på sigt kan blive den 277. indbygger i Astrup, kan du følge med i i ”Kærlighed hvor kragerne vender”, som sendes hver tirsdag kl. 20.00 på TV 2 og på TV 2 PLAY.