Lige nu...
…lytter jeg meget til MØ. En inspirerende og talentfuld kunstner med gennemslagskraft og kant. Elektronisk musik med dybde, sjæl og masser af energi og internationalt potentiale. Det er rigtig fedt. Ellers falder jeg tilbage på mine gamle heltinder som Nancy Wilson og Sarah Vaughan.
…læser jeg ikke nær så meget, som jeg gerne ville. Dog læser jeg ofte højt for mine to sønner. Alt om nordisk mytologi, Martin Strid og Astrid Lindgrens klassikere står højt på listen. Glæder mig til efteråret, hvor der forhåbentlig bliver tid til lidt skønlitterær fordybelse.
…klikker jeg ofte på facebook. Lige for tiden bliver mine venner forsømt en del, men jeg følger med på facebook, så godt jeg kan. En asocial form for socialt samvær, men bedre end ingenting!
… anbefaler jeg OFF13. Helt klart! Årets festival bliver fantastisk og fyldt med film fra hele verden, man kun kan opleve i Odense. Vi får også besøg af mange seje gæster. Filminstruktør Lotte Svendsen, Martin de Thurah og Jørgen Leth er nogle få. Der er koncerter, debatter, foredrag og fest, og det bedste af det hele er, at det er gratis. Filmfestival.dk
…ser jeg den amerikanske tv-serie ”House of Cards” med en veloplagt Kevin Spacey i hovedrollen. Derudover får jeg selvfølgelig set en masse fantastiske kortfilm.
LÆS OGSÅ: Susanne Rützou: "Jeg er ikke nogen tudemarie"
Birgitte Weinberger
Festival-leder Birgitte Weinberger, 35 år, aktuel med OFF13, Danmarks internationale kortfilmfestival, som afholdes hvert år i august i Odense.