Flagdag for Danmarks udsendte 2023, 05/09/2023. Kronprinsesse Mary

Dronning Mary med i ny film

Hendes Majestæt Dronningen medvirker i en helt ny film. 

logo herognu HER&NU HN

Dronning Mary skal være med i en udstillingsfilm om Grevinde Danner.  

Filmen får premiere allerede den 1. maj 2025 på Frederiksborg Slot i en ny stor særudstilling "Danner af Danmark", skriver kongehus på Instagram.

I filmen kan man opleve den danske dronning formidle Danners livshistorie.

Særudstillingen skal oplyse om Grevinde Danners historie og om eftertidens fortolkninger af hendes rolle som historisk figur. 

Danner er i dag nemlig et symbol på kvindefrigørelse og kamp mod uretfærdighed

Artiklen fortsætter under videoen:

LÆS OGSÅ: Lisbeth Østergaard drømte ikke om at blive mor – og det var en stor omvæltning, da det skete

Filmen kan opleves i forbindelse med særudstillingen frem til den 16. november, hvor der er rig mulighed for at gå på opdagelse i særlige genstande fra Grevinde Danners liv og efterliv.

Grevinde Danner blev født i 1815 og levede i det nederste lag i samfundet. Hun var en kvinde, der blev kendt som en normbryder, da hun gifter sig til Frederik 7.'s venstre hånd. 

Se opslaget fra Kongehuset her: