Lækkert, saftigt kød og en enkel salat − med tomater, selvfølgelig.
Lækkert, saftigt kød og en enkel salat − med tomater, selvfølgelig.
2 gode, store kalveschnitzler (ca. 200 g stk.)
6 store salvieblade
salt, peber
1 tsk. olie
Tomater:
2 tsk. olivenolie
750 g-1 kg gule og røde cherry- eller dadeltomater
Annonse
1 spsk. tyndskåret citronskal
2 spsk. kapers
en håndfuld friske krydderurter
Tilbehør:
Filone el.lign. godt madbrød
__________
1. Fæst salviebladene på kalvekødet med en tandstikker, og drys lidt salt og peber på. Steg kalvekødet 3-4 minutter på hver side, alt efter tykkelse. Tag kødet af panden, og hold det varmt.
2. Kom lidt mere olie i panden, hæld tomater, citronskal og kapers i, og steg det hele ved jævn varme under omrøring i 4-5 minutter, til tomaterne er bløde. Smag til med salt, peber og friske krydderurter som oregano eller rosmarin.
3. Skær kødet i skiver, så der er et salvieblad på hvert lille stykke kød, og server det med tomatsauté og et godt brød.
__________
Annonse
Fortsætter på næste side...Den ultimative tomatsugo
En fedtfattig og supergod basis for alle pastaretter og pizza.
ca. 1,6 liter
En fedtfattig og supergod basis for alle pastaretter og pizza.
2 kg velmodne tomater
1 spsk. olivenolie
6-8 fed hakkede hvidløg
1 hakket løg
1 lille bundt timian
tyndtskåret skal af ½-1 økologisk citron
salt og friskkværnet peber
Annonse
sukker efter smag
__________
1. Skold, flå og skær tomaterne i mindre stykker. Varm olien i en stor gryde, og sauter hvidløg, løg og timian heri, uden at løgene tager farve.
2. Bland tomater og citronskal i gryden med salt, peber og sukker, og kog tomaterne ved jævn varme under omrøring i ca. ½ times tid, til sugoen har en passende konsistens. Smag til med yderligere krydderier.
Pizzaen smager godt både varm og kold – og gerne med en god salat til.
3. Afkøl og del sugoen i fire portioner, og frys dem til senere brug. Alt efter, hvad sugoen skal bruges til, kan den koges yderligere ind – f.eks. hvis den skal bruges som pizzatopping.Pizza med pecorino, ansjoser og tomat
Til 4 personer
Pizzaen smager godt både varm og kold – og gerne med en god salat til.
25 g gær
3 dl lunken vand
2 tsk. olivenolie
2 tsk. salt
100 g italiensk fuldkornshvedemel
ca. 400 g pizzamel (tipo 00)
Fyld:
3 spsk. olivenolie
500 g dadeltomater i halve
50 g reven fast, tør ost, f.eks. pecorino
30 g ansjoser eller sardeller
lidt frisk rosmarin
en god håndfuld rucola til pynt
__________
Lav sensommerens smukkeste salat af små tomater i forskellige sorter og farver. De sælges under navnet vilde tomater i bl.a. Netto.
1. Rør gæren ud i det lune vand, tilsæt olie, salt og hovedparten af melet. Ælt dejen blød og smidig med det resterende mel, og lad den hæve lunt og tildækket ½-1 time.
2. Del dejen i to stykker, rul hvert af dem ud til en cirkel, og læg dem på bagepapir. Pensl dejstykkerne med lidt af olivenolien. Læg tomaterne på, drys ost, ansjoser og rosmarin over, og stænk med den resterende olivenolie. Flyt pizzaerne over på varme bageplader, før de bages gyldne og sprøde ved 250 grader i ca. 15 minutter. Drys dem med rucola inden servering.Tomat-brød-salat
Til 4 personer
Lav sensommerens smukkeste salat af små tomater i forskellige sorter og farver. De sælges under navnet vilde tomater i bl.a. Netto.
600 g små tomater i alle former og farver
1 lille fintsnittet rødløg
1 bundt fintskåret purløg
en god håndfuld frisk mynte
200 g daggammelt brød
2 spsk. olivenolie
2 tsk. æbleeddike
1 knsp. sukker
salt, peber
150 g feta
__________
En lækker lille haps, der kan indgå i mange slags retter.
1. Skær tomaterne i halve eller kvarte, og bland dem i en skål med løg, purløg og mynte.
2. Pluk brødet i mundrette stykker ned i skålen med tomaterne, og dryp olie og eddike over.
3. Krydr med sukker, salt og peber, og bland salaten godt rundt. Smuldr feta over, og server.Langtidsbagte tomater
Til 4 personer
En lækker lille haps, der kan indgå i mange slags retter.
1 kg blomme- eller dadeltomater
1 tsk. salt
1 tsk. sukker
En fin og anderledes måde at bruge tomater på er at koge dem til confiture med vanilje, rørsukker og citrus. Brug halvdelen til desserten, og gem resten til det ristede brød på bordet.
1-2 tsk. tørrede krydderurter, f.eks. timian, basilikum eller oregano
__________
1. Del og udkern tomaterne. Læg dem på en plade med bagepapir, og drys dem med lidt salt, sukker og urter.
2. Sæt tomaterne i ovnen ved 100-125 grader i 2-3 timer, til de er tørre. Opbevar dem køligt, og brug løs af dem, f.eks. i salater, pasta- og grønne retter.Is og tomatmarmelade
Til 4 personer
En fin og anderledes måde at bruge tomater på er at koge dem til confiture med vanilje, rørsukker og citrus. Brug halvdelen til desserten, og gem resten til det ristede brød på bordet.
300 g små modne aromatomater
½ dl vand
tyndskåret skal af ½ ubehandlet citron
saft af 1 ubehandlet citron
1 laurbærblad
½ stang vanilje
75 g rørsukker
4 store kugler vaniljeis til servering
__________
1. Skær tomaterne i halve, kom dem i en gryde med vand, citronskal og saft, laurbærblad og vanilje.
2. Bring det hele i kog, tilsæt sukker og lad marmeladen snurre under jævnlig omrøring 30-45 minutter. Marmeladen skal have en tyk, klistret konsistens. Rør godt rundt især til sidst, hvor den kan have en tendens til at brænde på.
3. Hæld marmeladen i et glas eller tætsluttende beholder, og lad den afkøle før brug. Servér iskuglerne med marmeladen på toppen − og nyd den ekstra og anderledes smagsoplevelse.