Marokkansk citruskage med yoghurtcreme

Marokkansk citruskage med yoghurtcreme

En vidunderlig saftig og smagfuld kage, som udnytter vintermånedernes citrusfrugters smag på bedst mulige vis.

Ingredienser

  • 200 g mandler
  • 250 g rørsukker
  • 5 æg, str. L
  • 3 usprøjtede appelsiner, skal heraf
  • 2 usprøjtede citroner, skal heraf
  • 60 g kokosmel
  • 1 ½ tsk bagepulver
  • 2 dl neutral olie
  • Sirup:
  • saft fra citrusfrugterne
  • 100 g rørsukker
  • 3 hele nelliker
  • 2-3 kanelstænger
  • 2 stjerneanis
  • Yoghurtcreme:
  • 5 dl yoghurt, drænet
  • 1 vaniljestang
  • 2 spsk flormelis
  • 1 usprøjtet appelsin, saft og skal herfra

Sådan gør du

  1. Blend mandler til groft mel, og pisk æg og sukker lyst og luftigt. Vend citrusskal, mandelmel, kokosmel, bagepulver og olie i dejen. Du kan også gøre det på en foodprocessor: Smør en springform med rigeligt smør, og drys efter med lidt mel, og hæld dejen i formen. Bag kagen ved 170 grader i ca. 45 min. Begynder den at blive mørk i overfladen, kan der lægges et stykke bagepapir over.
  2. Sirup:
  3. Kom alle ingredienserne i en lille gryde, og kog, til det er let indkogt, som en tynd sirup. Når kagen er bagt færdig, tages den ud af ovnen og prikkes med gaffel eller lign. Vær opmærksom på ikke at prikke helt ned til bunden af formen, så løber siruppen bare lige igennem og ligger og søber i bunden. Hæld den lune sirup over kagen. Efter en times tid (gerne længere) vendes kagen ud af formen og ud på et fad, så bunden ligger opad.
  4. Drys med flormelis, og servér med kold, drænet yoghurt rørt med flormelis, kornene fra 1 vaniljestang og appelsinsaft og -skal.
  5. SE FLERE opskrifter her