Charlotte Sparre er vild med særlig creme til blot 10 kr.: ”Jeg har den altid i tasken, til når min hud føles tør”
Charlotte Sparre har været et navn i modebranchen i tre årtier og føler, at hun aldrig har haft det bedre end lige der, hvor hun er i livet netop nu. Hun starter dagen med et havbad og sort kaffe, bruger et minimum af makeup, og så har hun både kostbare og aldeles prisbevidste cremer blandt sine favoritter.
Jeg lægger makeup … når jeg skal ud. Til hverdag har jeg ofte ingen makeup på eller kun lidt sort mascara. Men selv hvis jeg skal til middag eller fest, tager det kun fem minutter. Jeg starter med Clarins Milky Boost, der er en let foundation, Benefit Gimme Brows til at markere mine bryn, sort mascara, Benefit Rose Tinted Lip & Cheek Stain til kinder og læber for at give lidt farve, og så afslutter jeg med Dior Lip Glow 001 for at få en flot glans.
Jeg plejer mit hår med … BC BonacureColor Freeze Silver Treatment, der holder håret lyst og flot uden at udtørre.
Hvis jeg kunne sige en ting til mine medsøstre, ville det være … tro på dig selv! Vi kan meget mere, end vi tror.
Den bedste duft for mig er … Le Labo Santal 33, der kombinerer sandel- og cedertræ med musk, iris og viol.
Når jeg skal have smilet frem, lytter jeg til … 'Stumblin’In' med Cyril. Den virker hver gang.
Det bedste skønhedstip, jeg nogensinde har fået … fik jeg af en makeupartist i New York, og det var, at tyk håndcreme er godt for naturkrøller – bedre end gelé eller stylingcreme.
Det mærkeligste produkt, jeg har på badeværelseshylden … er en turkis bøjle i plastik, som jeg har købt i Kina. Med den kan jeg selv massere nakken fri for spændinger.
Hvis jeg kunne give mit unge jeg et skønhedsråd, ville det være … pas på solen! Det er desværre ofte et råd, man først tager til sig senere i livet.
Det sted, jeg er i livet, netop nu … er der, jeg helst vil være. Jeg har været mere end 30 år i en spændende branche, mit firma kører, vi har lige vundet Børsens Gazellepris, og jeg lærer fortsat noget nyt.
Nutidens skønhedsideal … er Pamela Anderson. Vidunderligt at se en kvinde, der har fundet ro i sig selv – med og uden makeup.