Både Sarah Grünewald og Christiane Schaumburg-Müller er i røde kjoler ved den stort anlagte 'Vild Med Dans Knækker Cancer' på Det Kongelige Teaters Gamle Scene her til aften.
Sarah er klædt på af Jesper Høvring, mens Christiane er i en kjole fra Søren Le Schmidts hånd. De to designere hører begge til i kredsen af designere, som kronprinsesse Mary bruger.
- Den en hånddraperet i silkechiffon. Bygget op på et korset og med knudedrapering foran. Den er off the shoulder, fortæller Jesper Høvring til HER&NU og Realityportalen.dk om Sarahs røde kjole.
- Kjolen til Christiane er designet meget grafisk og arkitektonisk og med kig til både skulder og ben. Der er tænkt meget over Christianes figur, som er blevet fremhævet af et smalt bånd i taljen. Kjolen er meget minimalistisk og er udarbejdet i en tung rød Crepe Georgette, forklarer Søren Le Schmidt om Schaumburg-Mülles kjole.