Daniel afviste "Bachelorette" og "Paradise": Derfor sagde han ja til "Destination X"

Daniel har været efterspurgt flere gange, men denne gang var det hans eget ønske at deltage. 

logo herognu HER&NU HN

Daniel Steffensen på 28, der lige nu kan opleves i DR's nye realityformat "Destination X", har været en eftertragtet mand i reality-land, faktisk er Daniel forsøgt castet til tre andre programmer, før han selv sendte en ansøgning til DR uden at vide, hvilket program han meldte sig til, da det var hemmeligt i opslaget.

Daniel har før takket nej til "FBoy Island", "Paradise Hotel" og "Bachelorette", men han har hver gang takket nej. 

-  Jeg tror, at formatet passer rigtig godt til nogle, men for mig var det ikke det rigtige, grundet det titlen signalerer. Da de kontaktede mig, var jeg lige kommet ud af et længere forhold, og det føltes ikke som det rette tidspunkt. De prøvede ellers at friste med en lækker destination og gode vilkår, men jeg kunne bare ikke se mig selv i det, siger Daniel om afvisningen til "FBoy Island".

Daniel kan godt lide at se "Paradise Hotel", men ikke med ham selv som hovedperson. 

- Jeg synes, "Paradise" er virkelig underholdende tv, og jeg er sikker på, at det må være en vildt sjov oplevelse. Jeg elsker sociale eksperimenter og intense oplevelser, men jeg tror, at jeg vil trives bedre i et program, hvor det handler mere om eventyr end om relationer og drama, forklarer Daniel. 

I "Destination X" har deltagerne et virkelig godt sammenhold, og selvom det er en konkurrence, så bliver de også kede af det, når en skal forlade bussen. 

Datingprogrammet "Bachelorette" var heller ikke lige Daniels program - på nuværende tidspunkt, selvom mændene hygger sig og danner tætte relationer. 

- Jeg har faktisk fået tilbuddet flere gange, og jeg har altid syntes, det var spændende at overveje. Men indtil nu har timingen bare ikke været rigtig for mig. Det er et koncept, der kræver, at man er 100 % klar til at åbne sig op på den måde – men jeg udelukker bestemt ikke, at det kunne give mening for mig en dag, siger Daniel.

 Artiklen fortsætter under billedet af hele castet til "Destination X"-

Destination X

Hvorfor "Destination X"?

Men hvad var det så ved programmet "Destination X", der gjorde Daniel nysgerrig. 

- Jeg har altid været drevet af eventyr og adrenalin. Jeg har rejst jorden rundt alene i ni måneder, vandret i Skotland, kørt Vietnam tynd på motorcykel og surfet på alle New Zealands kyster. Så da jeg så, at man kunne tilmelde sig et program, hvor eneste krav var at være ‘klar på et eventyr ud over det sædvanlige’, tænkte jeg: Det her lyder som noget for mig, fortæller Daniel og tilføjer:

- Jeg vidste ikke, at opslaget var til "Destination X", og det var netop det ukendte, der gjorde det ekstra spændende – jeg anede ikke, hvad jeg sagde ja til, før jeg stod midt i det. Og det viste sig at være en fuldstændig vanvittig oplevelse, der kun har givet mig endnu mere lyst til nye udfordringer.

Daniel har nu blod på tanden til flere tv-programmer. 

- Jeg kunne især se mig selv i programmer som "Korpset", "Først til verdens ende", "Robinson" eller "Forræder". Jeg elsker at blive udfordret og skubbe mine egne grænser – så jeg er bestemt åben for at prøve mere tv, hvis det føles rigtigt, slutter Daniel. 

"Destination X" sendes hver lørdag på DR1 kl. 20 og på DRTV fra kl. 6.00. Programmet kører frem til 26. april, og hvis Daniel får sin vilje, er det måske ikke sidste gang, vi ser ham i en tv-udfordring.