Vino Sandiramoorthy og Freja Givskud
Foto: Henrik R. Petersen
Freja tager bladet fra munden: Ja, jeg græder meget
Freja Givskud har let til tårer, og det erkender hun.
Freja Givskud og kæresten Vino Sandiramoorthy drømmer om at vinde det gule hus på Nybyggervej torsdag aften på TV 2.
LÆS OGSÅ: Ingen tvivl: Derfor håber forældrene på sæson 4 af "Ups, vi er voksne"
Har du set programmet, så ved du også, at Freja har let til tårer. Det er ikke noget, hun tidligere har talt højt om, da hun ikke mener, det er vigtigt. Men efter at have fået adskillige beskeder om, at hun bør søge hjælp eller tage en graviditetstest, tager hun bladet fra munden.
Artiklen fortsætter under videoen, hvor Freja sætter ord på sine følelser.
- Det undrer mig, det er så stort et emne for nogle mennesker, at jeg netop græder meget. Jeg kan godt forstå, det kan virke fjernt for nogen, at jeg græder meget, hvis man ikke selv gør det, men det gør jeg. Jeg græder generelt meget - ikke kun på Nybyggervej, fortæller Freja i en video og tilføjer:
- Jeg græder, hvis jeg er glad, ked af det, men jeg græder især, hvis jeg bliver rørt. Og jeg er meget rørt på Nybyggervej. Når man står midt i det her ræs og kan vinde sit drømmehjem for mig og Vino i vores hjemby, så er der rigtig mange følelser i spil.
Ifølge Freja sætter alle følelserne sig i tårekanalen, og hun er ikke bange for, hun behøver hjælp.
- Jeg vil også sige tak til jer, der kan genkende det med, at der nogen gange ikke skal så meget til, før man græder. Det er rart at mærke, jeg ikke er den eneste, der har det sådan, siger Freja.
Freja ser det ydermere som en positiv ting, at hun ikke kan lægge skjul på sine følelser, da alle omkring hende dermed ikke er i tvivl om, hvordan hun har det.
Se videoen, hvor Freja forklarer sine følelser, herunder: