Foto af Sussi og Henrik, som sidder og skåler i græsset foran deres autocamper.

Efter hjertesvigt tog Henrik og Sussi en beslutning, som forandrede deres liv

Henrik og Sussi har børn, børnebørn og – indtil for nylig – almindelige jobs. Så svigtede Henriks hjerte. Livet blev skrøbeligt, og Henrik ville leve det fuldt. Han blev nomade, og kærligheden til ham sendte Sussi med på rejsen mod et andet liv – i autocamper.

Hjemmet logo

Blikket søger at indfange det hele. 

De hvidkalkede huse, mønstret i de stenbelagte gader og udsigten ned over bjergene, mod Middelhavet, som funkler i solen syv kilometer herfra. 

Det er vinter, men her i landsbyen Frigiliana øst for Malaga skinner solen. Det er varmt for årstiden, og det milde klima er bare én af de ting, som Sussi og Henrik elsker ved at rejse i Spanien.

"Og, så kan jeg godt lide, at vi ikke altid ved, hvor vi skal sove. Jeg er hende med labels på kasserne, men nu kaster jeg mig ud i det. Det er et vildere liv, og det er Henrik, der har vist mig nye måder at leve livet på," fortæller Sussi Bomholt Larsen.

I en alder af 54 lever hun som nomade, for det seneste halvandet år har Sussi boet i en autocamper med sin kæreste Henrik Træholt, der er tre år yngre. 

De holder især af Spanien, hvor de trives i det gode vejr, naturen og kulturen, men baggrunden for, at de lever livet på fire hjul er mere dyster end dagens blå himmel over Frigiliana.

"I begyndelsen var vi ikke enige om, at det var det her, vi skulle. Jeg havde fået konstateret hjertesvigt og vidste, at 80 procent af dem, der havde det som mig, ville dø inden for fem år. 

Derfor solgte jeg mit hus og vidste, at jeg måtte afsted. Så kunne Sussi komme, når hun fik tid og lyst," forklarer Henrik.

Følg hjertet

Indtil for fem år siden arbejdede Henrik som projektleder hjemme i Danmark. Han havde købt et hus, som han ville sætte i stand, men energien manglede.

"Det var svært for mig at acceptere, at jeg, der er uddannet tømrer, ikke kunne klare det selv. Jeg troede, at det var stress, men det viste sig at være hjertet, der svigtede.

Jeg kunne ikke holde til det liv, jeg levede, så da jeg så, hvordan nogle mennesker lever i deres camper her i Spanien, tænkte jeg, "Der kunne jeg bo!""

Henrik smiler, da han fortæller om spiren til den rejse, der fundamentalt har ændret både hans og Sussis liv. 

Lavpraktisk ved, at de ikke længere har fast adresse i Danmark, men bor i deres autocamper. Mentalt ved, at de har taget en beslutning om at leve. Nu.

"Se lige der! Det skal jeg altså lige se!"

Sussi forsvinder ind gennem en buet åbning mellem to huse på den smalle hovedgade Calle Real her i Frigiliana. Hun er på opdagelse, og Henrik filmer hendes færd. 

De to har nemlig skabt et univers, der hedder 'Sussi og Henriks Vanlife' hvor man kan se videoer fra parrets rejseliv på deres youtube-kanal. 

De deler videoer, når solnedgangen er ekstra smuk, toiletpapiret er løbet løbsk, mens de kørte, og når de sammen opdager denne smukke andalusiske by for første gang. Det er ikke indstuderet, men spontant og med humor:

"Vi har gennemgået en kæmpe udvikling, selvom jeg lagde ud med at sige, "Jeg skal ikke være youtuber i min alder"," fortæller Sussi, der er uddannet pædagog.

Det frie liv

Hun ændrede mening, fordi det på sigt kan finansiere det frie liv på 12 kvadratmeter autocamper, som Henrik havde forelsket sig i, efter at han havde fået indopereret en pacemaker, som har direkte forbindelse til Skejby Sygehus, hvis hans hjerte igen svigter.

"Jeg har jo altid en hjertestarter med mig," som Henrik smilende bemærker.

"Jeg mødte Henrik i februar 2020. Han havde fået pacemakeren i januar, og noget af det første, han sagde til mig, var, "Jeg har dårligt hjerte, så hvis du ikke vil mig, forstår jeg det""

Sussi ser på den mand, som hun alligevel valgte:

"Da Henrik sagde, at han ville afsted, var det en vigtig pointe for mig, at han ikke vidste, hvor lang tid han havde at leve i. Udsigterne var dårlige, og jeg valgte at slippe Henrik fri."

Forlader du dine børn?

Sussi har tre voksne børn på 34, 30 og 24 med sin eksmand, som hun var sammen med i 30 år. 

Henrik er tømrer og har også tre voksne børn, på 31, 26 og 21, og begge har børnebørn. 

Da Sussi valgte at følge kærligheden og bo sammen med Henrik i hans camper, var der mange, der havde en mening om det.

"Der bliver prikket mere til mig end til Henrik, selvom vi begge har familie derhjemme. 

Selvfølgelig var det en stor beslutning, og jeg havde mit hus i det første år, vi var afsted, for hvis det ikke gik, skulle jeg have noget at komme tilbage til. Jeg er meget tæt med mine børn, og her i weekenden gik jeg glip af en børnefødselsdag. 

Når jeg ser billederne derfra, kan jeg godt mærke, at det gør lidt ondt indeni, men samtidig er det her også mit liv. De har det godt, det ved jeg, og de skal leve deres liv," siger Sussi.

"Sussi kan godt få nogle hårde kommentarer på den konto," indskyder Henrik.

De er afklarede, men også lidt overraskede over, at nogle har så meget mening om deres valg, men det øver de sig i at leve med.

"Heldigvis er det meste positivt, og vi har fået så mange gode venskaber her i Spanien, som vi ikke havde fået, hvis vi ikke havde stillet os frem. 

Vi får krammere, når vi bliver genkendt. Folk kan lide os," siger Sussi med glæde i stemmen.

De lader ikke, som om deres samliv er problemfrit.

"Nogle gange har vi ikke talt sammen i tre dage, og så er der ikke meget plads i sådan en camper," erkender Henrik og tilføjer:

"Men vi har taget en beslutning om, at vi vil leve sammen resten af livet, og så får vi det til at fungere."

Sussi nikker og siger med et smil:

"Vi har det sjovt og er hinandens bedste venner. Jeg elsker, at jeg kan have Henrik ved min side hver dag. Med ham er livet mere uvist, og det kan jeg godt lide. Henrik får mig til at turde mere!"

Sussi og Henriks Vanlife

Henrik og Sussi lever på tredje år i deres autocamper, som de har købt i Danmark, men indregistreret i Tyskland, fordi det var billigere. 

De lavede en aftale med Dancamper om, at de fik den til en god pris, mod at de kørte rundt med deres firmanavn på camperen.

De har solgt deres huse og lever for 8.000 kroner om måneden. Det kan de, fordi de primært parkerer camperen, hvor det er gratis. Deres største udgift er brændstof.

Hver søndag lægger de en video fra deres liv op på Youtube-kanalen 'Sussi og Henriks Vanlife', hvor de har 14.500 følgere. 

De tjener penge på det, de sælger på deres hjemmeside – og håber på sigt at få så mange seere på Youtube, at de kan få annonceindtægter. Parret er på øhop i det spanske indtil april eller maj.