Hvert år lander der for ca. 700 kr. julemad i skraldespanden hos en almindelig, dansk familie, og sammenlagt kasserer danskerne julemad for mere end 1 milliard kroner om året.
Julen er desværre også en højtid for madspild, fordi vi ofte laver rigeligt mad. Det har fået madentreprenøren Gorm Wisweh til at kreere en julepizza baseret på julens mange rester. Gorm har leget med forskellige smagsvarianter, og resultatet er en julepizza med tomat, mozzarella, confiteret and, mascarpone, frisk peberrod, rødkål, appelsin, hasselnødder og bredbladet persille.
- For mange danskere er julen forbundet med store middagsselskaber, hvor der ikke skal mangle noget. Vi kommer nemt til at lave alt for meget mad, og desværre ender det meste med at blive smidt ud, fordi vi bliver trætte af den klassiske and med kartofler, når den bliver serveret på tredjedagen, siger Gorm Wisweh, manden bag Gorm’s Pizza.