Sommerferien er vigtig for hele familien. Det er dejligt at se frem til, og det er rart at kunne glæde sig til ferien sammen med børnene. Få gode råd til hvilken familieferie, som passer jer bedst i år.
Af: Charlotte Skousen, Vores Børn Junior, februar 2010
En charterrejse er perfekt til børnefamilier. En pakket rejse, hvor alt er bestilt på forhånd, er rart for de fleste, især småbørnsforældrene, som ofte kan bestille barnestol, tremmeseng og så videre, der så står klar ved ankomsten. Mange hoteller har også specielle børnebuffeter, så børnene ikke skal sidde og vente i evigheder på en restaurant, men kan spise med det samme.
Hvis jeres barn kunne elske nogle feriekammerater, så er der oftest også mulighed for det på et chartermål, hvor det meste af dagen kan tilbringes ved pool eller på stranden.
I kan også booke et decideret børnevenligt ressort med børneunderholdning om dagen og familieunderholdning om aftenen.
Har I små børn med, som stadig sover til middag, er det dejligt med et værelse med aircondition. Det er også rart at vælge en lejlighed, hvor der kan være mælk, vand, yoghurt og så videre til rådighed for sultne og tørstige børn (og voksne).
FORDELE:
Børnene ELSKER det – og dermed bliver det også en super fed ferie for forældrene. Der er rig mulighed for både afslapning, solbadning og hyggeaftener på balkonen, når børnene sover. Og så kan I jo altid leje en bil og køre lidt rundt, hvis I savner adspredelse.
ULEMPER:
Ikke en billig ferie. Det er heller ikke altid på charterferien, at I får den bedste fornemmelse for landets kultur.
gallery6billeder
Sommerhusferien i Danmark
Et sommerhus er dejligt for familien. Er du ikke den lykkelige ejer af et selv, er der mulighed for at leje et i et område, du synes, er dejligt. En sommerhusferie giver en dejlig afstressende følelse, når der er god tid til det hele – spille Ludo med ungerne, bage en kage om eftermiddagen og nuppe en svømmetur på stranden, når vejret er dejligt.
Det er vigtigt, at hele familien efterlader computerne hjemme. Måske kunne I endda droppe TV’et for at få den rigtige sommerhusstemning?
FORDELE:
Det er hyggeligt, hyggeligt, hyggeligt. Der er intet som en sommer i Danmark – hvis vejret ellers arter sig. Og hvis det høvler ned med regn, så er børnene faktisk de sidste, som bliver ærgerlige over det. En sommerhusferie er særlig fin for de familier, som har behov for at afstresse.
ULEMPER:
Det er faktisk ikke så billigt at leje et sommerhus, særlig ikke hvis det skal ligge tæt på stranden. Så selvom du sparer transporten udenlands, så er det ikke så billigt at holde ferie i Danmark. Har du større børn, kan de godt komme til at kede sig lidt, hvilket stiller større krav til din opfindsomhed. Så er det om at finde mini-golf-banen i nærheden!
gallery6billeder
Storbyferie
Helt små børn får ikke så frygtelig meget ud af en storbyferie. Men større børn – specielt skolebørn – synes, det er skønt at opleve de byer, som de har hørt meget om og set på film.
Det er dog vigtigt at forklare børnene på forhånd, at en storbyferie ikke er ensbetydende med en poolferie. Og I forældre skal nok også sætte forventningerne ned til hvad, I skal nå at se. Børn kan ikke kapere at blive slæbt rundt på det ene museum efter det andet, så udvælg seværdighederne efter hvad, I tror, jeres børn vil synes, er sjovt – og læg ture til legepladser eller byens parker ind i programmet, så børnene ikke kommer til at opfatte ferien som en lang vandring.
FORDELE:
Der er rig mulighed for at få en masse viden og oplevelser med hjem. Familien kan dele sig op, hvis alle ikke har lyst til at se det samme. I får på en hyggelig og afslappet måde puttet lidt kultur ind i jeres børn. Vælger I at holde ferie i byens feriesæson, virker byen faktisk mindre hektisk end normalt. Der er super shopping muligheder og udbud af restauranter.
ULEMPER:
Det kan være umådeligt varmt at traske rundt i en by i Sydeuropa. Hvis børnene har forventninger til en badeferie, bliver de nok skuffede ved udsigten til museer og kirker en masse. Men en god is-pause i ny og næ og en siesta midt på dagen gør underværker i de små ben.
gallery6billeder
Lej hus sydpå
Der findes mange dejlige sommerboliger sydpå, som egner sig til familieferien. Både små bjergby-huse, lejligheder med en fælles pool tilknyttet – eller sågar et helt hus med egen terrasse, grill, pool og så videre. Ofte kan man finde huse, som har plads til flere familier, så lejen for hver familie ikke er så dyr igen.
På den måde får du sommerhus-afslapningen, som i Danmark, men er (næsten) sikker på at solen skinner. Indkøbsmulighederne og råvarerne er også lidt anderledes – og derved mere eksotiske, end hvis I lejer sommerhus i Danmark.
FORDELE:
Det er fedt at lege luksus-typer med eget hus og pool, og når børnene er lagt om aftenen, kan I sidde på en terrasse og nyde et glas vin. Alene eller sammen med gode venner. I kan eventuelt selv pakke bilen og køre sydpå, så I sparer lidt den vej.
ULEMPER:
Har I et tumlingebarn med, skal I konstant være efter ham for at sikre jer, at han ikke falder i poolen – det er alt andet lige lettere at være på stranden med et lille barn. Der kan de sidde i lang tid og lege i sandet. Har I et større barn, vil det elske at have egen feriepool, men så kræver det lidt legekammerater – enten i form af venner, eller i form af jer.
gallery6billeder
Camping-/telttur
Camping er ved at vinde frem igen, og børn synes, det er super at have deres ‘andet hjem’ med på tur. Har I en campingvogn – eller har lejet en, så starter jeres ferie i det øjeblik, I triller ud ad indkørslen. Rigtig mange campingpladser vrimler med børn og børneaktiviteter, så det bliver en lang fest for dem.
En telttur kan være lidt trist i regnvejr – og faktisk også lidt varm, hvis I vælger at slå telt op i Sydfrankrig. Så vær realistisk omkring, hvordan I alle trives med at bo – og hvor meget I orker at flytte rundt.
FORDELE:
Har I allerede en campingvogn (eller kan låne en), er det en forholdsvis billig ferieform. Og så kan I jo vælge, om I vil køre sydpå, hvis vejret i Danmark pludselig bliver helt håbløst.
ULEMPER:
Flere og flere af de attraktive campingpladser i Sydeuropa kræver, at der er booket plads i rigtig lang tid i forvejen. Derfor bør du tjekke dette, før I sætter jer i bevægelse mod stedet. Børn synes, det er superhyggeligt at sove tæt sammen hele familien. Det kan godt være en lidt uholdbar løsning, hvis ferien også skal bruges til at pleje parforholdet.
gallery6billeder
Aktiv-ferier
En sund og aktiv livsstil bliver prioriteret mere og mere i de danske børnefamilier. Derfor er efterspørgslen for en aktiv familieferie også blevet større. Sådan en familieferie kan lægge sig op af børnenes eller hele familiens interesser, for eksempel en rideferie, golfferie eller en mountainbike-ferie.
Men det kan også bare være en ferieform, som ikke kun er ren afslapning, som en cykelferie, en kanotur eller en ferie til en charter-destination, som specielt lægger vægt på at kunne tilbyde deres gæster forskellige sportsformer.
Disse ferieformer appellerer selvfølgelig mest til familier med lidt større børn, men det er så til gengæld ferier, som kan vække nye interesser hos både børn og voksne og kan efterlade hele familien med en dejlig ‘brugt’ følelse, som man ikke får ved kun at ligge og slappe af.
FORDELE:
Familien kommer hjem med fornyet energi. Børnene får måske prøvet nogle sportsgrene, som de ikke har forsøgt sig med før, hvilket har gjort dem en erfaring rigere plus øget deres selvtillid på den front.
ULEMPER:
Har I et lille barn, må familien måske vente lidt med at kaste sig ud i aktive familieferier – dog kan lillesøster/bror godt komme med på en cykeltur bagpå. Vælger I en aktiv ferie på de hjemlige breddegrader, bliver I nødt til at indstille jer på at tage regntøjet med også. Vælger I at tage sydpå, er det ikke den billigste ferieform.
(6 billeder)
Faktaboks
Camilla Holmgaard er cand. psych. Og arbejder som psykolog ved Mette Holm Psykologerne, hvor hun blandt andet har stor erfaring med familieterapi. www.metteholm.dk
Hvad er den perfektefamilieferie? Det vil altid afhænge af familiens struktur, børnenes alder og hvornår ferien skal holdes.
Der er mange forventninger til familiens sommerferie fra alle familiemedlemmerne. Men hvor meget skal børn bestemme? Og hvordan finder netop jeres familie frem til den perfekte sommerferie for jer?
Camilla Holmgaard er psykolog og oplever ofte, at yngre børn i dag får lov til at bestemme for meget i forhold til det, de reelt kan klare i deres alder.
“Når der skal planlægges ferie, er det vigtigt, at det er mor og far, som fylder mest. Mor og far skal derfor sætte sig ned og holde et møde alene uden børnene, hvor deres ønsker og forventninger til ferien diskuteres,” mener psykologen.
Klarlæg økonomien
Det er de voksnes ansvar at finde frem til de økonomiske rammer for jeres sommerferie. Måske gør den økonomiske situation lige nu, at I ikke kan lægge jer fast på en rejse. Men derfor kan I godt lægge et budget og se, om I kan få plads til en ferieopsparing. Måske kunne I oven i købet gøre det til en sport at spare på husholdnings- og tøjbudgettet, hvis ‘belønningen’ er, at familien så alligevel har råd til at komme på sommerferie? Men hvis I allerede har feriebudgettet på plads og kan booke ferien i god tid, hvem skal så bestemme feriemålet?
“Det skal forældrene,” mener psykolog Camilla Holmgaard, som kan se et feriemøde ende i fuldstændig kaos, hvis man giver frit valg på feriehylden til børnene.
“Lægger forældre først ferien ud til diskussion i en familie, så må de også være indstillet på at ændre deres egne prioriteter, hvis de bliver ‘stemt ned’. Har børnene også forskellige interesser, hvem skal så ‘vinde’? Det kan kun skabe konflikter, så det er vigtigt, at det er jer som forældre, som sammen finder frem til to højst tre alternativer, som I kan fremlægge for børnene på et fælles familiemøde.”
Så når I indkalder til familiemøde om dette års sommerferie, er det vigtigt, at I gør klart for børnene, hvad de reelt har mulighed for at få indflydelse på. Måske synes I, at det er okay, at børnene bestemmer mellem tre forskellige chartermål i nogenlunde samme prisleje? Måske bestemmer I, at de kan være med til at bestemme, om I skal flyve eller køre i bil ned til feriemålet? Måske kan børnene være med til at bestemme, om de vil sove i telt eller overnatte på små hoteller på vejen?
Annonse
“Det er den slags relativt små valg, et barn under 10 år kan administrere,” fortæller Camilla Holmgaard.
Psykologen slår derfor fast, at det allervigtigste i ferieplanlægningen er, at du og din partner afstemmer jeres forventninger og ønsker om ferieformen indbyrdes. Og her må I gå lidt på kompromis, indtil begge parter føler, det er en god løsning.
“Hvis jeres valgte ferieform så går på tværs af børnenes forventninger, kan I måske forsøge at modellere ferieformerne lidt, så den også passer til børnenes feriedrømme,” siger psykolog Camilla Holmgaard.
Ofte skal der ikke så meget til, før de yngste også føler sig hørt – lovning om en is hver dag, en tur med en karrusel og så videre. Ellers vælg et feriemål, hvor I har muligheder for at tage dage ud af programmet, hvor man kan gøre noget helt andet end normalt.
“Børn har svært ved at vurdere, hvad de siger ja og nej til i forhold til ferie, så det er jer voksne, som skal lave den vurdering på hele familiens vegne,” fortæller Camilla Holmgaard. Så kan I jo altid bruge lidt krudt på at sælge idéen igennem til børnene bagefter.
Drømmerejsen kan ændre sig
Den rejseform, som er perfekt til familier med større børn, kan vise sig at være helt håbløs, hvis der er småbørn med på ferien. Ofte har familier lagt sig så fast på en foretrukken ferieform, at de helt glemmer at tænke i andre muligheder, nu da deres børn pludselig er mere selvhjulpne og ikke kræver det store opsyn. Her får du derfor en lille gennemgang af de forskellige ferieformer – god tur!