Sponsoreret indhold

Håndlavet glasdesign i alle regnbuens farver

Organiske former eller lige linjer – glas er et robust materiale, der kan holde i mange år. Derfor er det også en oplagt gaveide til en særlig anledning, hvor du gerne vil give en personlig gave. Og du kan selvfølgelig også forkæle dig selv.

Glaspustning er et håndværk, der fascinerer og fortryller. Det kræver præcision og en opmærksomhed på alle detaljer, og de smukke resultater taler for sig selv. De fortæller en historie, der gør indtryk. Find inspiration på listen her, hvor alle glasprodukter er håndlavede og derfor unikke – og der er alt fra vaser til drikkeglas.

Poetisk og håndlavet glas til det moderne hjem

Er du på udkig efter glas med et personligt præg? Så bør du gå på opdagelse hos Cordius Glas. Alt er designet og håndlavet i Danmark af glaspuster Ida Cordius, som med stor passion for det traditionelle glashåndværk skaber det fineste unikke mundblæste glas. 

I den populære Curlyglas-serie kan du få både vand-, øl- og vinglas med et twist. Cordius Glas formår med serien at skabe et design, hvor hvert enkelt glas er unikt, men stadig er en del af et samlet udtryk. Med bløde buer snor glasset sig opad og skaber både smukke lysspil og gode holdepunkter for fingrene. 

Blandt hendes vaser fortjener de fine væghængte vaser at blive fremhævet. De fungerer som et skulpturelt element på din væg, både med og uden blomster. Hver vase er unik og tilføjer en eksklusiv detalje til dit hjem, som du ikke finder andre steder. 

Ida Cordius laver glas med en særlig poetisk kvalitet, og det bølgende og organiske løber som en rød tråd i hendes formsprog.

Følg med på Instagram for løbende at opdage nye designs.

Håndlavet glas på Reffen

BLÆS fremstiller moderne brugskunst, unikke værker og skulpturelle installationer, som forener design og natur, form og funktion, kunst og teknologi. Produkterne er resultatet af det individuelle og fælles arbejde af de to glasdesignere, Jette Bøge og Sally Xenia. Med hver deres tilgang til håndværket har de begge omfattende erfaring, som tæller udstillede og prisvindende værker.

Blandt de populære produkter er Deco Disc og Wood-vaser, der som håndlavede produkter bærer unikke spor fra håndværkets proces og passion, hvormed det afviger fra masseproducerede glasvarer – de er langtidsholdbare produkter, som kan bruges og værdsættes i mange år. 

I værkstedet på Reffen er det muligt at opleve arbejdsprocessen gennem forskellige arrangementer og workshops. Derudover udfører de også større eller mindre kommissioner i form af udsmykningsopgaver samt prototypeudvikling.

Skandinavisk glas med et twist, håndlavet med varme

Aoife Soden er irsk glasblæser og bor og arbejder i Danmark. Hun arbejder både med funktionelle glasdesign og skulpturelle glaskunstværker.

Materialets muligheder er uendelige og presser hendes processer. Når man arbejder med glas, er der en konstant dans mellem flydende og soliditet, varme og kulde, form og tekniske færdigheder. Glas er uendeligt fascinerende.

Kontrasten mellem former og farver og fascinationen af glassets optiske effekter er central i Aoife’s designproces. Hun bruger mønstre og farvekombinationer fra sin ungdom i 70'erne i troperne og kombinerer dette med former, der er essensen af skandinavisk design. Traditionerne for glasblæsning, timing, proces og teknik er vigtige for hende, og hendes glasprodukter og skulpturer er håndformede. Aoife producerer klassiske former med unikke detaljer, hvilket uden tvivl er en glæde for øjet. Det er skandinavisk glas med et twist, håndlavet med varme.

Se hendes glasdesigns her. Følg hende på Instagram her.