Til fest kan jeg godt lide, at min parfume har lidt mere kant og wow-faktor, og her har jeg fundet min yndlingsparfume i Tom Fords Black Orchid. Den er meget sensuel og intens, hvilket gør, at to sprøjt er nok.
Jeg bruger generelt ikke makeup, men til festlige lejligheder er denne matte bronzer dog altid et sikkert hit! Den giver farve, uden at huden ser "makeuppet" ud, og så giver den en fin illusion af meget høje kindben.
Mine øjenvipper er meget lange og meget lyse, derfor faldt jeg pladask for denne mascara allerede første gang, jeg prøvede den. Den formår både at farve, dele og forlænge mine vipper, uden at det virker voldsomt, og jeg har endnu ikke mødt dens ligemand.
Min veninde introducerede mig for vidunderproduktet Bio-Oil, og jeg har sværget til det lige siden. Min hud har en tendens til at tørre ud, specielt om vinteren eller under rejser, og her er den helt ideel, da den hurtigt trænger ind i huden.
Jeg elsker cremer, og kropsbalmen fra Rudolph Care er virkelig creme de la creme. Jeg bruger den primært i et tyndt lag om sommeren, da den giver en utrolig skinnende og lækker kulør.
Urtekrams kokosolie er mit all-around skønhedsprodukt, og det er den perfekte hårkur. Da mit hår er farvet lysere, kan jeg ikke bruge hårolie eller andre produkter med farve, da mit hår ellers risikerer at få et lidt gulligt skær. Det gør kokosolie helt ideelt.
Det her er virkelig et luksuriøst produkt, og normalt ville jeg aldrig kaste penge efter en ansigtsmist, men den her dufter himmelsk og stammer fra East Sussex, hvor vandet er meget sølvholdigt. Det gør, at ens hud bliver både gennemfugtet og opkvikket.