Hjemme hos familien Gryning har selv familiens mindste travle fingre. Billie Maj på fire år og lillesøster Cleo på 18 mdr. kan som så mange andre børn lide at lade sig underholde og lære gennem deres tablet. Sammen med de to piger har mor Lene Gryning anbefalet pigernes favorit-apps. Læs og se, hvilke apps familien er særligt glade for.
Hvor gammel var Billie Maj og Cleo, da du introducerede apps på iPad til dem?
Vi købte en iPad, da Bille Maj var to et halvt år gammel, men min iPhone brugte hun, fra hun fyldte to år. I starten mest til at se vores billeder på, men bagefter også til børneapps. Cleo var langt tidligere på færde, da hun blev inspireret af storesøster. Hun var kun et år gammel, og nu hvor hun er halvandet, er hun fuldstændig selvkørende og kan navigere rundt som en professionel.
Hvad får dine børn ud af den digitale underholdning?
Vi bruger det mest som underholdning, men jeg ser det også som et redskab, så de lærer den digitale verden at kende i en tidlig alder. Vi bruger endnu ikke læringsapp til fireårige Billie Maj, men det er noget, vi overvejer snart at begynde på.
Hvad er Jeres regler i forhold til brugen af iPads?
Jeg ser brugen af iPads som en hvilken som helst leg, og der er ingen begrænsninger. De kan spille, når de har lyst. De er stadig så små, at koncentrationen alligevel ikke kan holdes så længe. Cleo kan maksimalt sidde med sin iPad i 10 minutter, hvor Billie Maj kan underholde sig i maksimalt 20 minutter.
Cleo er vild med denne app, som tilbyder tre forskellige spil. Et, hvor hun kan pege på et dyr, hvorefter en stemme fortæller, hvilket dyr, der er tale om. Ved puslespils-delen skal hun trække den rette brik på plads, hvilket giver en sjov lyd, som Cleo synes er sjov. I det sidste spil skal hun udvælge et dyr, instrument e.l. blandt tre valgmuligheder.